Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Mám já jako zaměstnanec nějakou šanci uplatnit svoje práva?

16. 12. 2023 v 15:52Off-line Anonym
Ahoj,
potřeboval bych poradit. Mám já jako zaměstnanec nějakou šanci uplatnit svoje práva v práci proti zaměstnavateli?Konkrétně pokud zažívám šikanu na pracovišti, bossing nebo jen chybné jednání vedoucích. Mám možnost se nějak bránit právní cestou? Příklad vedoucí vydá chybný pokyn a nechá mě ho vykonat, vzápětí řekne, že žádný takový pokyn nedal, a že jsem konal z vlastní vůle a udělal chybu já. Jak se můžu bránit? Jak to dokážu, když v okolí nejsou svědci? Nebo vedoucí si vymyslí, že v systému vidí u mě pracovní chybu a oznámí mi, že pracuju špatně, že on to vidí v počítači, já ale ten počítač nemám a nemůžu nic dokázat ani vyvrátit. Tahám vždy za kratší konec. Jak se můžu bránit já? Připadá mi to jako systém despocie. Poradíte mi? A nepište změň práci. Tím se nic nevyřeší pro ty ostatní po mně.
16. 12. 2023 v 15:57Off-line AwsetWrae  (35/173/100)
A co takhle zkusít právní poradnu? Některé mají konzultace zdarma.
Jinak pokud je to možné, na všechno mít záznam, papír, mail atd. Když nenapíšeš ani co děláš za práci, tak ti nikdo správně neporadí. Vzhledem k tomu, že se takové situace špatně dokazují a řešení jsou často neefektivní je změnit job opravdu většinou to nejschůdnějši řešení.
16. 12. 2023 v 16:30On-line Michal18  (29/176/95)
Větší firmy mají na podobnou problematiku vydané pracovní postupy, kolektivní smlouvy, případně disponují etickou linkou, kam se obrátit v případě nevyhovujícího pracovního prostředí. Pokud ne, tak se můžeš ozvat na personální oddělení dané společnosti o radu. Pokud ani to neexistuje, tak snad jedině nadřízeného pracovníka onoho šikanátora.

Edit: A samozřejmě existuje i forma nahlašování mimo společnost, kde pracuješ, a tou je OIP - Oblastní inspektorát práce... Je však potřeba si pořídit nějaké důkazy. Soud je až poslední možnost.
16. 12. 2023 v 17:30Off-line Frankie11  (19/174/51)
A co inspekce práce? Nevím, mohla by se hodit

Btw právní poradna tady byl Tommen Baratheon :-)))
A důkazy a svědci by se hodily, aspon fotit nebo točit video umí i děcka ....
16. 12. 2023 v 17:39Off-line Anonym
Máme zakázáno cokoliv fotit i natáčet v práci, nejsou povoleny mobily na pracovišti, jen v šatnách ale tam se zase nedá nic natočit.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
16. 12. 2023 v 17:52Off-line PavelKalvoda  (56/186/80)
Kdysi dávno jsem pracoval pro jednu nadnárodní společnost. Na jedné z jejich pražských poboček jsem měl mimo jiné na starosti i bezpečnost práce. Jednou jsem měl telefonát z vedení společnosti, kdy vyšetřovali stížnost jednoho (gay) pracovníka naší pobočky na šikanu ze strany kolegyň na jeho pracovišti. Zdali o tom mám jakékoli informace nebo poznatky (což jsem neměl). Nevím, jak vyšetřování dopadlo, ale ten pracovník nakonec odešel. Co z toho vyplývá ? Můžeš svoji stížnost směřovat na vám nadřízenou organizační jednotku... head office... centrálu..., máte-li nějakou... Jsem si jistý, že se tím bude někdo zabývat.
16. 12. 2023 v 18:06Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
To by chtělo napřed říct, o co vlastně jde. Křišťálovou kouli nevedu.
Tohle je dotaz ve stylu: nejede mi auto, nevíte proč?
16. 12. 2023 v 18:11Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
A jinak... Zákaz focení a natáčení v práci bude v naprostý většině případů z pohledu práva aspoň víceméně košer (spíš víc), zákaz používání soukromých mobilů dtto.

Zeptám se jinak - máš v popisu práce něco fotit nebo natáčet? Resp. máš v popisu práce něco, k čemu potřebuješ mít mobil? Protože pokud ne, tak si zaměstnavatel takovej zákaz obhájí úplně v pohodě. Nemluvě o obecných ustanoveních o ochraně osobnosti (focení/natáčení jen se souhlasem) a ochraně případných autorských práv, obchodního tajemství apod.
16. 12. 2023 v 18:18Off-line R77  (47/-/-)
Předpokládám, že se jedná o nějaký sklad nebo distribuci. Jako jednotlivec nic nezmůžeš.

Tyto provozy jsou řešeny takovým způsobem aby docházelo co k největší efektivitě jednotlivých pracovníků a kolektivu.

Když pominu, že firma úmyslně bez důkazů penalizuje zaměstnance, ale ti někdy nevědí ani za co. Nebo jsou penalizováni za něco co nejsou schopni dokázat.

Dejme tomu, že pro mne pracuješ tak jsi placen za práci:

Žádné debaty s kolegy - pokuta
Žádné zastávky na pracovišti - pokuta
Nesplnění plánu - pokuta
Nesplnění normy “efektivnosti na pracovišti v daném dnu” - pokuta
Přetáhnul jsi pauzu na WC - pokuta
Přetáhnul jsi pauzu na svačinu - pokuta
Prohodil jsi s někým slovo což vedlo že jsi zastavil svůj pracovní výkon - pokuta

A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna.
16. 12. 2023 v 18:26Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Ono záleží jakou formou jsou ty "pokuty" koncipovaný. Pokud je to formou snižování prémií coby nenárokové části mzdy, tak je to z pohledu zákona v pořádku, nebo to aspoň není nijak legálně napadnutelné. Pokud by chtěl zaměstnavatel provádět srážky z pevné části mzdy nebo dokonce nařizovat platit nějakou "pokutu" jako cash někam do pokladničky apod, tak to už protiprávní je.
16. 12. 2023 v 18:38Off-line R77  (47/-/-)
Proti těmto velkým kolosům nic jako jednotlivec nezmůžeš. Pokud nedojde ke kolektivní stávce, zastavení výroby a nějakým smysluplným krokům a jasné komunikaci co se požaduje. Tak se nic nestane. A Ty jako “Nebojsa”, žádné lepší podmínky nevybojuješ.

To že bys něco tajně nahrál a poté použil tak se prostě ututlá a zamete pod koberec.

To už tu bylo kdy investigativní novinář navštívil Amazon a poté se vše řešilo…. I v zahraničí.
16. 12. 2023 v 20:51Off-line Weave  (36/177/94)
Poslal bych takovyho smejda dop***le, pekne razne a hotove.
16. 12. 2023 v 20:54Off-line Bombakul  (29/176/75)
Proč děláš nějakej úkon když vlastně víš že je to blbost? Jako mě když se stala křivda že vykazuju nízký výkony tak sem si řekl že asi neví jak ty nízký výkony vypadají a skoro dva týdny sem v práci vůbec nebyl. Neměl kdo zajistit materiál takže přes dvacet lidí stálo a firma je musela cálovat plus samozřejmě problémy s termíny atd. Od té doby se se mnou nejvyšší vedení vůbec nebaví pokud je sám neoslovím což je dost často tak se občas stane že mi ani telefon neberou a to jim chcu jen oznámit nějakou skvělou myšlenku která mě zrána napadla:)
16. 12. 2023 v 21:04On-line Klucinek  (33/176/75)
Mě se třeba právě velmi vyplatilo přejít na režim vojína Kefalína, čili plnit nařízení vedoucích na 120%. Jelikož těch nařízení je 99% nesmyslných a 98% zároveň destruktivních má to za následek akorát opoždění všeho a škody, ale nic mi nemůžou. Jelikož se jednalo o nařízení vedoucího které jsem jen doslova splnil :⁠-⁠) Pak už stačí jen sledovat z povzdálí jak pobíhají s telefonama a snaží se to hasit, jenže při jejich hlouposti hasí benzínem. Je to prostě bžunda když se neschopní snažej něco řídit ^⁠_⁠^
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
16. 12. 2023 v 21:08Off-line Bombakul  (29/176/75)
Tak v tomhle mám smůlu protože moji šefici sou hodně schopní a mají to těžce pod palcem takže vymýšlet na ně legrácky je hrozná dřina:(
16. 12. 2023 v 21:16On-line Klucinek  (33/176/75)
Ale já bych to taky nedělal, ale na koberečku mi bylo za notného filcování panem personálním ředitelem demograticky vysvětleno že tam jsem od toho abych striktně plnil nařízení nadřízeného ^⁠_⁠^ čímž se s velkou radostí řídím :⁠-⁠) přece nebudu dělat problémy, že O⁠_⁠o
16. 12. 2023 v 21:30Off-line Bombakul  (29/176/75)
Tak ty to máš trochu jednodušší ale já žádný inštrukce nemám. Můj úkol je aby všechno fungovalo bez jakýchkoli problémů. Jediný co dostanu je kontakt na novýho zákazníka k tomu nějaký plány který stejně nepasujou a víc se se mnou nikdo nebaví. Výjimka byla vždycky jen pozvání na kobereček ale tam sem býval jen dokud měli co jest a pit. Potom sem stejně vždycky odešel aniž bych si pamatoval aspoň jediný slovo co se mi snažili sdělit:)
16. 12. 2023 v 21:33On-line Klucinek  (33/176/75)
Tak já su enem hlópá výrobní jednotka :⁠-⁠)
16. 12. 2023 v 21:34Off-line Bombakul  (29/176/75)
Já jenom hlópá jednotka:)
16. 12. 2023 v 22:48Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Já jsem se hlavně pořád nedozvěděl nic konkrétního, v čem by mělo nějaký to protiprávní jednání zaměstnavatele spočívat. Jen že jim zakazuje mobily a focení - což je na 99% v souladu se zákonem. Takže furt čekám na nějaký podrobnosti.
Sorry, ale "vedoucí vydá chybný pokyn a nechá mě ho vykonat, vzápětí řekne, že žádný takový pokyn nedal" - to je prostě strašně nejasná informace. Pod tím si můžu představit úplně cokoliv od "zaměstnanec 100% v právu" do "zaměstnavatel 100% v právu."
Já nevím co to je "chybný pokyn" - to je furt subjektivní názor toho, kdo ten pokyn dostal.
17. 12. 2023 v 04:44Off-line WileECoyote  (35/178/-)
Pokud umíš anglicky, inspiruj se na redditu, r/antiwork, r/maliciouscompilance. Naučíš se vyflinkat, vytrollit a maximálně z nich udělat pitomce aby je průser kousnul do p***le víc, než tebe. Naučíš se mít v p**i.

1) všechno dokumentovat, fotky, nahrávání zvuku mobilem v kapse, všechno. Nebo nahrávací propiska zvuku z alíku za stovku, kvalitní microSD z čech za dvě stovky. a furt nahrávej.
2) už to fakt nedáváš? zajdi za obvodní doktorkou a řekni jí to. Dá ti neschopenku a můžeš se z toho dostat
3) udělej si životopis na Jobs.cz, Práce.cz, indeed, profesia, jenpráce, volná místa.cz, bazoš práce, spráce, facebug skupiny práce a brigády... Stopro najdeš lepší práci.
4) nahrávky, kde ti nařídili kravinu a pak tě za ní zjebali pošli na okresní oddělení inspektorátu práce, rádi řeší i šikanu.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
17. 12. 2023 v 18:47On-line Klucinek  (33/176/75)
V naprosté většině případů stačí vedoucího požádat abych takové nařízení dostal písemnou formou s jeho podpisem :⁠-⁠) a ve většině případů dojde k přehodnocení takového nařízení :⁠-⁠) a když ho pro mé obveselení dostanu písemnou formou neváhám o něm okamžitě informovat třebas inspektorát bezpečnosti práce :⁠-⁠) popř ho vykonám tak aby způsobil co největší škody a v ruce mám papír který říká že ta to nemůžu :⁠-⁠) a že udělám fšecko aby ty škody byly v rámci nařízení co největší. :⁠-⁠) ýzy
17. 12. 2023 v 19:51Off-line Anonym
R77:Když pominu, že firma úmyslně bez důkazů penalizuje zaměstnance, ale ti někdy nevědí ani za co. Nebo jsou penalizováni za něco co nejsou schopni dokázat.

Ano tohle je velmi přesné. Takhle to chodí.
17. 12. 2023 v 19:58Off-line Anonym
Re:Já nevím co to je "chybný pokyn" - to je furt subjektivní názor toho, kdo ten pokyn dostal.

Vedoucí ti řekne: běž na úsek 123 a dělej tam práci 5C, mezitím na úseku 231 chybí člověk a vzniká prostoj. Vedoucí řekne, ale já ho tam neposlal to on tam odešel z vlastní vůle a vznikl tak prostoj na 231. Je potřeba ho potrestat.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
17. 12. 2023 v 20:03Off-line Anonym
Díky Wile za podněty. Aspoň trochu mi to pomohlo psychicky, už to nedávám. Jsem před zhroucením.
18. 12. 2023 v 10:51Off-line AwsetWrae  (35/173/100)
Pokutovat bez zdůvodnění je nelegální.
To není chybný pokyn, to je prostě vedoucí hajzl a ve výsledku k ničemu.
18. 12. 2023 v 11:01Off-line I8051  (53/184/97)
Mozna se anonyme neco sam nauc, abys neco umel, mel vyssi hodnotu na trhu prace a mohl sis praci vybirat. Vazne to jde. Nebudes se pak hroutit ... :-)
18. 12. 2023 v 11:13Off-line Denis36  (60/-/-)
Anonyme jednoduchá odpověď zní: ve většině případů se věří u soudu víc zaměstnanci, než nadřízeným, protože se ví o tom, že určití nadřízení šikanují své podřízené a i kdyby se těch nadřízených víc spojilo ve výpovědi proti tobě, budeš stále ten, komu je ubližováno.
Ten zákaz fotografování a natáčení videa, je spíše vedený kvůli možnému vyzrazení výrobního tajemství, či technologických postupů. Pokud si tajně pořídíš nahrávku nadřízeného při neférovém jednání s tebou k účelu soudního procesu, je na předsedovi ( soudci) soudu, aby rozhodl, zda jsi šikanovaný a zda jsi i přes zákaz musel pořídit usvědčující záznam, který dokáže tvé tvrzení oproti tvrzení odpůrců.
18. 12. 2023 v 11:44Off-line Papagay  (42/-/-)
Tak jednoduché to není .Soud nehraje na to někomu věřit ,nebo ne .Buďto máš neprůstřelný důkazy s kterýma jdeš ven ,nebo pohoříš .Proces s firmou se po nekonečném dovolání a spousty letech i kdyby práva byla na tvé straně,tak finančně to neutáhneš .Živit několik let právníka ,když jsi dělník ,prostě nedáš.Pokud nemáš tučný úspory, nemá to smysl se soudit s firmama.Nehledě na jejich kvalitu právníků ,který mají letité zkušenosti v oboru .
18. 12. 2023 v 11:59Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Hm... To je sice hezký, ale furt spíš level "pivní stížnosti". Hádám, že verze šéfa by byla, kdyby na to mělo přijít, diametrálně odlišná.
Mno a pokud mu o tu "pokutu" sníží prémie, tak pokud to nebude nějakej exemplární případ porušení zásad rovnýho zacházení, v případě nějakýho ostrýho sporu bude tahat za hodně krátkej konec. NS tomu sice judikatorně nastavil nějaký mantinely ve smyslu, že přiznání nebo nepřiznání prémií nesmí být naprostá svévole, ale ty mantinely jsou pořád dost široký a prostoru k manévrování má zaměstnavatel pořád víc než dost (zatímco zaměstnanec jen hodně málo).
18. 12. 2023 v 12:11Off-line Papagay  (42/-/-)
Málo? Spíš prakticky žádný a čím nižší profese ,tím hůř by jsi to realizoval .Každá firma ,která jede šmela ,ať šikanou ,práci na černo ,DPP ,na o vše mají zadní vrátka ,prostě ví ,co dělají a ty lidi na nejnižších profesích nezrealizují žalobu většinou ani .Nemají na to koule ani love ,bohužel .
18. 12. 2023 v 12:51Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Mno. Oni lidi taky hodně často zapomínají, že jako zaměstnanci mají nejen práva, ale i povinnosti.
A nezapomínej, že se tomu neříká "nenároková složka mzdy" jen tak pro nic za nic.
18. 12. 2023 v 18:24Off-line DivnejKlucik  (103/-/-)
Já osobně doporučuju vyhrožování, když šefovi pošleš prst jeho ženy nebo hlavu jeho psa, rád se domluví na čemkoli.
Znám Ukrajince co to za symbolickou částku bez otázek zařídí. ;)
18. 12. 2023 v 18:35Off-line I8051  (53/184/97)
Denis36 (60/-/-)
Ten zákaz fotografování a natáčení videa, je spíše vedený kvůli možnému vyzrazení výrobního tajemství, či technologických postupů
--------------
Jiste, ve skladu se opravdu vyzradi spoustu "vyrobniho tajemstvi". Treba jak maj nafoukla kola vysokozdvihu nebo jestli M3x20 maj v druhym nebo tretim patre regalu ... :-)
18. 12. 2023 v 18:36Off-line Anonym
I8051 (52/184/97)
Mozna se anonyme neco sam nauc, abys neco umel, mel vyssi hodnotu na trhu prace a mohl sis praci vybirat. Vazne to jde.

Víš, já jsem důvěřivý člověk, a nikdy bych si nemyslel, že se mi může něco takového stát. Nikdy jsem nic zlého nikomu neudělal. Ano asi by bylo lepší nezáviset na podobných místech a dělat na sebe, ale nemám moc odvahy od přírody a to asi k podnikání je hodně potřeba.
18. 12. 2023 v 18:39Off-line Bombakul  (29/176/75)
Nemusíš mít odvahu stačí to udělat ze zoufalství ale musíš něco umět:)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
18. 12. 2023 v 20:01Off-line Filip0976  (31/190/75)
Že firma úmyslně bez důkazů penalizuje zaměstnance - ako ťa penalizujú ?

Vedoucí řekne, ale já ho tam neposlal to on - to je čisto problém a zodpovednosť veducého a nie tvoj, či ty nemáš hubu ? :)

Kamerový systém tam máte ? - ak áno tak nahrávaj :)
15. 01. 2024 v 06:50Off-line Insomniac81  (42/180/85)
Můžu ti z vlastní zkušenosti doporučit tohle https://allegro.cz/…-13187927022?…"
Jinak pokud máš v zaměstnání odbory, obra´t se na ně. Eviduj si všechno, co ti vedoucí nařídí, řekne, přikáže vč. datumu a času. Když tak mi napiš do zprávy
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload