Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu NaKluky.cz s užitím cookies souhlasíte. Další informace
Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Typický hráč počítačových her? Společenský a aktivní

Tvrzení, že počítačové hry z dětí dělají závislé exoty, je mýtus. Mezi teenagery je jich naprostá většina, nerozeznáte je podle vzhledu, vzdělání či toho, co rádi pijí. Rádi sportují, vydělávají si a navazují reálné vztahy se svými vrstevníky. Typický profil „pařanů“ neboli hráčů, kteří se gamingu věnují intenzivněji, v rozsáhlém průzkumu blíže prozkoumala společnost Intel ve spolupráci s herním portálem Grunex.com.

Počítačové, konzolové či mobilní hry už dávno nejsou doménou úzké skupiny lidí. Populaci převážně náctiletých náruživých hráčů her, tzv. pařanů, se rozhodla blíže prozkoumat společnost Intel prostřednictvím reprezentativního průzkumu, v němž své preference podrobně popsalo 1 939 respondentů. Necelé tři čtvrtiny (74,5 %) z nich stále ještě studují.

Jak vypadá typický vyznavač gamingu?

Mezi účastníky průzkumu výrazně převažují muži. Průzkumu se zúčastnilo jen 3 % žen a dívek. „Z výsledků lze sestavit profil průměrného fanouška počítačových her. Je to teenager, který brzy oslaví osmnácté narozeniny. Chodí stále ještě do školy a hraní her se věnuje v průměru necelé tři hodiny denně. Spánkem tráví 7,3 hodiny denně, což odpovídá průměrným statistikám,“ popisuje typického hráče Pavel Svoboda ze společnosti Intel.

Foto: © Depositphotos.com/ra2studio

Nicméně pařani svůj volný čas netráví jen hraním her. Co do společenského vyžití, hráči nijak nepotvrzují předsudky o uzavřených a nekomunikativních individuích přišpendlených k počítačům: více než 81 % z nich vyráží ven za zábavou minimálně jednou týdne, z toho 37,4 % dokonce minimálně třikrát týdne, což odpovídá životnímu tempu současného teenagera. Více než třetina z nich (35,8 %) uvedla, že má přítelkyni či přítele. Oproti očekávání gaming většinu hráčů neizoluje, ale naopak stimuluje ke komunikaci; díky společnému tématu se socializují a navazují reálné vztahy se svými vrstevníky.

K hraní her se většina respondentů dostala v mladším školním věku. „Více jak polovina respondentů, konkrétně 54,7 %, s hraním her začalo do osmi let, z toho do šesti let 28,3 %. Po desátém roce věku už s hraním začalo jen 24,8, což odpovídá podílu respondentů starších 20 let. Věk, kdy dětí přicházejí do kontaktu s počítačovými hrami, se neustále snižuje a u současné generace digitálních domorodců se pohybuje na úrovní 3 až 4 let,“ uvádí Pavel Svoboda.

Televize je out, jejich svět je on-line

On-line média včetně sociálních sítí jsou pro skupinu hráčů naprosto dominantním zdrojem informací. O tom, co se ve světě děje, si více než dvě třetiny z nich (67,2 %) utváří obraz na základě zpravodajství elektronických médií, dalších 20,2 % ze sociálních sítí. Živé rozhovory s kolegy, přáteli či spolužáky považuje za primární zdroj informací 4,4 % respondentů. Překvapivé je, jak nízko u nich stojí televize a tištěná média, ze kterých primárně čerpá informace pouhé 6,6 %, respektive 1,6 % z nich.

Fanoušci her jsou aktivní i v prostředí sociálních sítích, mezi nimiž dominuje Facebook, nemají ho jen tři lidé ze sta v této skupině. Na sociálních sítích zná své přítele na živo, tedy „nevirtuálně“, 88,3 %. 9 % připouští, že je to tak půl na půl a u 2,3 % převažují ti virtuální. 0,3 % přiznává, že má kamarády pouze přes internet.

Nejsou odtržení od reality: volí, třídí odpad, chodí na brigády a sportují

Průzkum naboural i obecně sdílený předsudek, že vyznavači intenzivního gamingu obývají spíše virtuální světy a ten reálný je nezajímá. O nadprůměrné sociální aktivitě a smyslu pro širší okolí, než je mikrosvět vlastního monitoru, svědčí například údaj, že 72,1 % z nich chce jít k volbám, a to i za předpokladu, že ještě nedosahují věku, který by je k tomu opravňoval. Obdobně zodpovědně přistupují k třídění odpadu (77,2 % třídí). To je dokladem, že hráči se zajímají o dění kolem sebe a respektují běžné věci dokonce ještě ve vyšší míře než ostatní populace.

Foto: © Depositphotos.com/belchonock

Obdobně zdravé postoje hráči projevují i v hledisku obstarávání příjmů. Vedle těch, kteří již pracují (25,1 %), chodí více než polovina hráčů na brigády (53,4 %). Na kapesné od rodičů je tak odkázána jen přibližně pětina z nich (21,5 %). „Peníze potřebují mimo jiné i na herní počítač, který musí mít nadstandardní parametry výkonu a grafiky - přes 43 % z nich je ochotno za něj vynaložit částku přes 20 000 Kč, tedy podstatně více než dnes průměrný stolní počítač stojí,“ interpretuje výsledky Martin Liberský, ředitel herního portálu Grunex.com, který průzkum mezi uživateli portálu provedl.

Průzkum společnosti Intel rovněž popírá stereotypní představu veřejnosti o pasivních hráčích, kteří jen sedí za počítačem a nemají vztah k pohybu. „Více než 85 % oslovených sportuje nad rámec školního tělocviku, a to na výkonnostní či rekreační úrovni. Na sport zcela rezignovalo jen 6,7 % z nich,“ doplňuje informace o životním stylu hráčské populace Martin Liberský.

Jaké hry preferují a na čem hrají?

Co do herních žánrů, mezi respondenty vítězí střílečky s 39,1 %, ale vážnou konkurenci pro ně představují RPG hry, takzvané hry na hrdiny, které lze na internetu hrát i hromadně (MMORPG) ve větším počtu účastníků. Sečteme-li RPG a MMORPG, dávají dohromady ještě vyšší procento - 39,5 %. Strategie přitahují 10,4 %, simulátory 5,8 %, uzavírají sportovní hry a adventury s 3,0 %, respektive s 2,1 %.

„Pro českého hráče hraní představuje alternativní příležitost k odreagování, zábavě a relaxaci. Jeho prostřednictvím mladí lidé rozvíjejí i své logické schopnosti, postřeh a koncentraci. Tuto schopnost pak mohou uplatnit jak ve škole, tak v reálném světě. Adrenalinové akční či sportovní hry upevňují jejich analytické myšlení či reakční dobu, hry nazývané strategické zase pomáhají rozvíjet smysl pro dlouhodobé budování cílů v podobě vlastních 3D světů,“ shrnuje poznámky o motivaci hráčů Pavel Svoboda ze společnosti Intel.

Ačkoli se neustále rozšiřuje nabídka médií, na kterých se dají hrát hry, o konzolové a mobilní hry, více než čtyři z pěti respondentů průzkumu (81,1 %) zůstávají věrní stolním počítačům. Na noteboocích pak hraje 15,7 %. Konzole zaujímají 2,5 %. Tablet s 0,4 % a mobil s 0,2 % zaujímá mezi pařany naprosto zanedbatelný podíl.

Foto: TZ

Gaming se nerovná závislost, naopak zvyšuje kreativitu

S hraním her se často v obecném mínění pojí představa, že při něm hráči snadněji propadají závislosti. Závislý jedinec pak není s to rozlišit hranice skutečného a virtuálního světa a utíká se do nekonfliktního světa her. V obecné rovině platí, že hraní počítačových her není škodlivé a odborníci u něj neshledali žádnou vyšší predispozici k závislosti, než je tomu jakékoli jiné hry.

Psycholog Jiří Šimonek ze společnosti DAP Services, která se zabývá průzkumy v oblasti školství, k tomu dodává: „On-line hry jsou jen modifikací jakékoli jiné hry. Dá se s určitostí říct, že na čemkoli, co děláme, často vzniká aktivní psychická závislost. Jen tak se můžeme v dané oblasti rozvíjet. Do formy patologické závislosti jich ale nedojde více než třeba lidí závislých na čokoládě, hamburgerech a kole.“

Naopak gaming má nezpochybnitelné pozitivní dopady. Nedávná studie Michiganské státní univerzity ukázala, že hraní počítačových her posílilo u vybrané skupiny dvanáctiletých dětí kreativitu. Do studie se zapojilo 491 dětí tohoto věku z celého státu, které podstoupily Torrancův test tvořivého myšlení sloužící jako základ tvorby vícedimenzionálního měrného systému kreativity. Výsledky studie ukázaly, že děti hrající počítačové hry získaly v každém testovaném ukazateli kreativity vyšší skóre. Tento výsledek je pravým opakem nulového nárůstu kreativity při běžném používání počítače, internetu nebo mobilního telefonu.

Hrajete počítačové hry? Jakou jste hráli naposledy? Napište nám do diskuze.

Do počítačové hry Mass Effect 3 se dostala žhavá gay scéna!
Počítačová hra Dragon Age: Inquisition bude plná gayů a homosexuálních vztahů
Nová počítačová hra Kingdom Come od tvůrce legendární Mafie vypadá úžasně!

Titulní foto: © Depositphotos.com/razmarinka, zdroj: TZ

Onload

6 názorů ke článku

14. 01. 2015 v 18:43Off-line Acarum  (25/170/60)
K tomuhle se můžu rozepsat jak drak, a je to tak.
Díky hrám jsem si našel bezpočet velmi dobrých kamarádů, které jen tak někde neseženete. Těch zážitků, historek i osobních setkání, které jsem už uskutečnil alespoň s částí.
Moje trpělivost se o dost zvedla díky farmení, nemluvě o mých reflexech, které mám jak bůh díky solování dungeonů :D. Další nespornou výhodou je pak další téma ke konzervaci s novým člověkem, nebo někým neznámých pokud také hraje stačí nahodit téma a už to jede. Pak se mnohem lépe volněji přechází na jiné témata.
Jedinou nevýhodou bych viděl v tom, že za tu dobu jsem stihl sesnažit dva PC, jeden PS, a lehce přehřál půjčený Xbox. Nepočítám hromady a tuny zničených, z okna vyhozených klávesnic a těch myší co mi upadlo o stěnu :(
Ano, jsem rád, že jsem hráč #NoGameNoLife
Souhlasím - 7   •  Nesouhlasím - 4  Nahlásit
14. 01. 2015 v 21:43Off-line Nikoda  (24/183/75)
Môžem povedať že hranie hier ma sformovalo :3 Kedysi som dennodenne len pri PC bol a drvil hry jedna radosť. Najčastejšie Tomb Raider (láska môjho života, hra s ktorou som 15 rokov spätý, hra, ktorá pre mňa znamená viac než život), sériu The Elder Scrolls a potom podľa toho, čo sa zrovna objavilo. Ale tak, najčastejšie RPG/Adventúry/Strielačky a podobne :)
A tak... :)
15. 01. 2015 v 01:25Off-line patrick33  (36/179/80)
Ano souhlasim urcite to ma vyhody viz kamarady hraval jsem trive jednu hru na TOP urovni a proto jsem poznal spousty kamaradu po cele CR a do tetka jeste udrzuji bud kontakt bud prez FB a nebo i osobni i kdyz bydleji daleko ale tetka uz moc nehraji a pokud ano tak uz je to spise odreagovani od starsti realneho zivota a pripomenout si trochu stara dobra proparena leta :D
15. 01. 2015 v 15:40Off-line klucinek  (30/176/75)
Ano hraní her skýtá neskutečné množství výhod....pak když tito lidé ucítí čerstvý vzduch tak se kácí, protože si tělo s ním nuemí poradit, ukažte jim trávu a mají z ní strach, protože to je něco neznámého, v případě že vypadne proud tito lidé po 15 sekundách koukají z okna jestli už nejde, po 5 minutách si hryžou nehty a po 10 minutách dostávají nekontrolovatelný záchvat paniky že jejich virtuální město může někdo napadnout....lidi choďte cvrnkat kuličky, či zabalte cajky, kytaru a sedněte na vlak a jeďte tam kde mobilní ani internetový signál nemá šance a užijte si vůně buřtů a zabékejte si trampárny ve společnosti dobrých lidí....
16. 01. 2015 v 18:11Off-line kloudik  (35/182/80)
hry sou návykové a znám páry kterým rozbily vztah a to i když spolu měli děcko. jako odreagování sou sice dobré,ale všeho po doušcích.navíc pro ty hodiny a hodiny proseděné na p***li dovedu nejít i trochu efektivnější využití
05. 01. 2017 v 18:33Off-line wysocky  (45/-/-)
a hlavne ma nohy hezky nahore a smrdi mu ponozky
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2021 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload