Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Video: Gay žádost o ruku v Polsku? Žádný problém!

Polsko si dlouhodobě nese nálepku přísné katolické země, v níž lidským právům LGBT+ pšenka moc nekvete. To ale v poslední přestává být pravdou. I když se u moci drží konzervativní Právo a spravedlnost (PiS), společenské klima se pomalu a jistě obrací k lepšímu.

Ačkoliv si LGBT+ Poláci a Polky budou muset na klasickou svatbu se vším všudy ještě hodně dlouho počkat (k její legalizaci bude zapotřebí ústavní většiny, neboť polská ústava definuje od roku 1997 manželství jako svazek muže a ženy), přístup jejich spoluobčanů už není tak striktně odmítavý, jako tomu bylo dříve. Polský gay pár, který se rozhodl učinit na veřejnosti celkem 100 žádostí o roku, se setkal s převážně pozitivními reakcemi.

Dva muži Jakub Kwieciński a David Mycek, kteří uzavřeli v roce 2017 sňatek v Portugalsku, se rozhodli udělat sociální experiment, v němž chtěli ukázat reakce obyvatel polské metropole Varšavy na jejich prosbu, zda by jim nenatočili žádost o svatbu. Kolemjdoucí zpočátku nevěděli, oč běží. Teprve až v momentě, kdy zapnuli kameru na mobilním telefonu, uviděli muže klečícího před druhým mužem se zásnubním prstenem.

Většinou příznivé reakce, pouze pár incidentů

Ještě před lety by něco takového dopadlo přibližně stejně, jako když se krátce po legalizaci manželství pro všechny ve všech amerických státech vydal falešný gay pár ruku v ruce ulicemi Moskvy. Opak je však pravdou. Většina kolemjdoucích Poláků a Polek na gay pár reagovala přívětivě, gratulovala jim a přála hodně štěstí.

Nebylo by to poprvé, co jsem se setkal s mnohem vstřícnějším postojem k sexuálním menšinám u obyčejných lidí, venku na ulici. Někdy mám pocit, že zdánlivě nejkonzervativnější lidé, často právě staršího věku, mají mnohdy víc rozumu a pochopení pro ostatní, než leckteří politici. Sám si pamatuji, jak nás na jedné z diskuzí, na Malé Straně, podpořila dokonce i jedna praktikující věřící. Něco takového je, jako balzám na duši. Člověku to dodává naději, že se věci jednou změní k lepšímu.

K incidentům došlo pouze v několika případech. Některé zahrnovaly pouze odmítnutí, jiné riziko napadení, a proto se oba muži rozhodli raději vyklidit pole.

Manželství pro všechny, i registrované partnerství stále v nedohlednu

Gay a lesbické páry žijící v Polsku momentálně nemohou uzavřít ani manželství, a ani registrované partnerství. Na druhou stranu vydaly polské soudy několik průlomových rozhodnutí týkajících se nesezdaných soužití „na psí knížku“, tedy i gay a lesbických párů. Jedná se například o právo odmítnout vypovídat v trestním řízení proti partnerovi, automatický přechod nájmu, dědická práva, benefity v městské hromadné dopravě atd.

Nejhůř na tom byli LGBT+ Poláci a Polky, když se dostala do vlády silně konzervativní Liga polských rodin. Její ministr školství Roman Giertych například prosazoval, aby otevřeně homosexuálním učitelům bylo zakázáno vykonávat pedagogickou činnost. 

V současné době, kdy vládne Právo a spravedlnost (PiS), je téměř vyloučené, že by se v Polsku podařilo dosáhnout registrovaného partnerství, které tamní parlament Sejm několikrát za sebou odmítl, natož manželství, pro nějž je za současné situace téměř nereálné sehnat ústavní většinu.

Jak se bude vyvíjet situace v Polsku dál, ukážou nadcházející parlamentní volby. Ty by sice měla jasně vyhrát stávající vládní strana PiS. Nicméně není vyloučené, že by se proti ní mohla liberálnější Občanská platforma spojit s dalšími politickými stranami, a vytvořit jakousi anti-Pis koalici.

Podle průzkumu IPSOS z roku 2017 by s legalizací manželství pro všechny souhlasilo 38 % Poláků a Polek.

Od roku 2001 probíhá ve Varšavě každoroční pochod hrdosti Parada Równości.

Titulní foto: youtube.com

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

Názory ke článku

Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2023 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload