Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu NaKluky.cz s užitím cookies souhlasíte. Další informace
Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Registrované partnerství podporují tři čtvrtiny lidí

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění v loňském roce souhlasí 72 % veřejnosti s registrovaným partnerství (23 je proti). Problém s tím, aby gayové a lesby mohli uzavřít sňatek, nemá 51 % (44 je proti) a 34 % lidí je i pro adopci dětí (57 to nechce).

Podpora registrovaného partnerství oproti roku 2012 klesla o tři procenta, což lze pravděpodobně přičítat i nesmyslným a hysterickým výkřikům podivných spolků s velmi xenofobními projevy jako jsou DOST, které jsou bohužel podporovány i známými lidmi jako je exprezident Klaus, který měl s touto problematikou vždy vážný osobní problém, dále pak část politiků ODS a dalších. Tito zneužívají celorepublikovou akci Prague Pride, která se loni v srpnu uskutečnila již podruhé.

Podpora práv gay a lesbické minority je obecně častější mezi sympatizanty politické pravice, u lidí ve věku 20 až 29 let, u obyvatel Prahy a mezi těmi, kdo se nehlásí k žádné církvi nebo náboženské organizaci.

Méně častá je naproti tomu podpora těchto práv u sympatizantů levice, u populace ve věku nad 60 let a mezi věřícími lidmi hlásícími se k římskokatolické církvi.
Zajímavý je tedy rozpor mezi přístupem orientace politických stran a jejich příznivců.

Z nové politické reprezentace se ve prospěch této menšiny vyjádřil zatím jen nový ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, který již v minulosti hájil např. možnost práva adopcí apod.

Ovšem díky koalici vlády s KDU-ČSL, která vždy vystupovala jako ostře homofóbní, byť se její současný předseda tento přístup snažil v poslední době mírnit, nelze očekávat nějaké výrazné posuny vpřed.

Titulní foto: joseanavas, Flickr, Creative Commons

Autor článku je bývalý gay aktivista (Nadace Sokrates, SOHO v ČR, Gay iniciativa v ČR) a oficiální správce statistiky o registrovaném partnerství v České republice.
Onload

3 názory ke článku

10. 02. 2014 v 10:07Off-line igni  (33/192/130)
Je dobre ze roste podpora manzelstvi, protoze co si budem povidat, registrovane partnerstvi je jenom takova slaba nahrazka, co ma nasi komunitu uklidnit. Casem tu snad bude uplne zrovnopravneni a ne nejaky dvoukolejny system.
10. 02. 2014 v 21:06Off-line t-jiand  (24/-/-)
Nebyl náhodou už třetí ročník Pridu? :)
11. 02. 2014 v 20:57Off-line poklad  (99/176/68)
Přestal jsem číst u "nesmyslným a hysterickým výkřikům podivných spolků s velmi xenofobními projevy jako jsou DOST"...

V seriózním článku takové formulace nemají co dělat....
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2021 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload