Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Registrované partnerství: Argumenty odpůrců byly nesmyslné

Hlavními argumenty odpůrců registrovaného partnerství zejména z řad konzervativních stran (zejména KDU-ČSL, části ODS, nyní části TOP09) a katolických a extrémistických skupin bylo a je ohrožení tradiční rodiny. Dále pak údajné volání po výhodách nad heterosexuálními páry. Partnerství také mělo podle nich ohrožovat manželství. Vše, co upravuje zákon, podle nich bylo možné zajistit si i předtím jinými právními cestami.

Argumenty o méněcennosti gayů a leseb a jinými vulgárnostmi se nemá smysl vážně zabývat. Ale jinak všechny výše uvedené se ukázaly zcela jasně za dobu existence zákona jako liché a účelové.

Pokud by registrované partnerství mělo vliv na manželství a rodinu, jak tvrdili zejména katoličtí „mluvčí“, tak mu ve svém důsledku naopak pomohlo. V roce 2006 se rozvedlo 48,7 % manželství. Od té doby vyjma roku 2010 soustavně klesá. K mírnému nárůstu rozvodů došlo ovšem v loňském roce, kdy se naopak vzalo nejméně párů od roku 1918.

Loni také zemřelo více lidí, než se narodilo dětí, což není pro ČR z demografického hlediska dobrou zprávou. 45 % dětí se rodí mimo manželství, a to včetně druhorozených.

Ještě pro zajímavost – singles tvoří již více než pětinu domácností jednotlivců. Je to přes 300 tisíc lidí.

Nejsou vzorem

Nezvratnými slovy statistických čísel tradiční hodnoty rodiny a manželství skomírají a rozhodně nejsou vzorem. Bohužel. Registrované partnerství na tom má ovšem nulový vliv. Ke smůle katolických a konzervativních představitelů, kteří se tak snaží zastírat svůj podíl viny.

Institut legalizace stejnopohlavních svazků, jak prokazatelně dosvědčila praxe, nepřinesl do života společnosti žádné riskantní, nebezpečné a závažné právní důsledky, jak se obával i tehdejší prezident Klaus, který se rád a znatelně vždy vymezoval vůči gayům a lesbám a jejich právům. Nedošlo ani k nepřípustnému zvýhodnění jedné skupiny občanů oproti jiným, jak opět nesmyslně děsil společnost.

Naopak lze vytknout současnému LGBT hnutí malou informovanost dovnitř vlastní minority o všech důsledcích a výhodách právního aktu registrace v praxi, a to v působnosti příslušného zákona, ale hlavně množství prováděcích předpisů a vyhlášek.

Nutno ještě podotknout, že registrované partnerství nestanovuje jen práva, ale i povinnosti včetně např. vyživovací vůči partnerovi jako je tomu i v manželství. Přitom registrací nevzniká společné jmění.

Oproti prohlášením svých předchůdců zní poněkud odlišně názor současného předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který k tomu říká: „Registrované partnerství považuji v zásadě za přiměřené a dostačující řešení situace lesbických a gay párů. Mám za to, že jejich práva a svobody jsou zaručeny a nedomnívám se, že je tato minorita ze strany státu diskriminována. Naopak si myslím, že by registrované partnerství mohlo být rozšířeno i na osoby opačného pohlaví.“

Zdá se, že snižování hodnoty institutu manželství, jak zněl dosud jeden ze stěžejních argumentů odpůrců, už nevadí.

Podobně překvapivě se vyjádřil i Ondřej Herman, politická sekce ODS: „ODS byla stranou, která přispěla  k uzákonění institutu registrovaného partnerství. Jsme přesvědčeni, že tato úprava usnadnila život mnoha občanů ČR, aniž by ohrozila tradiční rodinu. Pokud se objevují agresivní a xenofobní výpady proti LGBT menšině, vnímáme je jako individuální selhání. Z dlouhodobých šetření nejen v ČR, ale i v zahraničí vyplývá, že tolerance vůči LGBT komunitě vzrůstá.“

Lze jen doufat, že současná ODS se konečně vydá cestou vyspělých západních pravicových stran, které už nepřehlížejí anebo nepopírají základní lidsko-právní otázky a nejde jen o populistické vyjádření, jak jsme od našich politiků zvyklí, a to zejména před volbami.

Zeman nechce jmenovat Putnu, kritizuje ho Klaus i kardinál Vlk

Brněnští studenti demonstrovali proti Zemanovi

Duka pochválil Klause za negativní postoj k Prague Pride

Titulní foto: © Depositphotos.com/Laputin

Autor článku je bývalý gay aktivista (Nadace Sokrates, SOHO v ČR, Gay iniciativa v ČR) a oficiální správce statistiky o registrovaném partnerství v České republice.
Onload

7 názorů ke článku

20. 08. 2014 v 13:44Off-line Vlado2  (60/180/80)
Domnívám se, že je třeba rozlišit emocionální výkřiky (ohrožení tradiční rodiny) od faktických právních argumentů, upozorňujících na úskalí zákona 115/2006 Sb. (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-115)
Nejčastější argument odpůrců - možnost zajištění téhož jinými právními cestami - je sice nezpochybnitelný, ale v praxi administrativně téměř nerealizovatelný. Před schválením zákona navíc i renomovaní právníci upozorňovali např. na nesoulad mezi právy a povinnostmi při výchově dětí svěřených do péče jednoho z partnerů (partnerek) a s tím související nutností řešení možnosti osvojení dítěte druhým partnerem.
Nicméně, jak vidno, někteří politici zjevně za oněch osm let nepotkali právníka a ani se neobtěžovali si dotyčný zákon alespoň přečíst, o čemž svědčí "geniální" nápad Pavla Bělobrádka na rozšíření platnosti i na osoby opačného pohlaví.
Souhlasím - 6   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
20. 08. 2014 v 22:29Off-line tommy89  (33/184/83)
alias inkvizičná čata aliancia pre rodinu alebo ako sa ti chuji na slovensku volaju, nám tu teraz na slovensku zbiera uspešne podpisy na antihomo referendum storočia o tom ze homopartnerstva a adopcie deti narusuju tradicnu rodinu teda mali by byt ustavne "navzdy." zakazane p***om jedine co narusuje slovenske rodiny je alkohol, kedze som nevidel ani jednu slovensku homorodinu, a zial ani jedno referendum na ochranu rodiny voci alkoholickym clenom

teda pridte k nam my vas mozno zachvilu rozstvrtime za nosenie 2 druhov latky na obleceni alebo ine leviticus praktiky lasky k bliznym...btw leviticus je kniha majetkoveho prava staroveku:-)
21. 08. 2014 v 10:06Off-line colombo  (101/192/90)
Obvzlášť církev nepotřebuje registrované partnerství, vždyť k prznění nezletilých ministrantů kněžími to není třeba.
21. 08. 2014 v 15:19Off-line voki  (33/168/55)
Já rodit nebudu,tak jak je ohrožuji?
21. 08. 2014 v 19:21On-line Richard33  (43/185/92)
voki: Neřeš, pro ně je problém i kondom :-D
22. 08. 2014 v 02:08Off-line voki  (33/168/55)
Vím,KDU-ČSL a její odnož TOP 09 budou mít své názory a nikdo jim je nevezme .A taky nikdy nelezli nikdy do ř**i komunistům,že ?
23. 08. 2014 v 10:21Off-line dsiv  (24/176/70)
Miluju kecy typu, jak výše colombo zmiňuje. Církev není zodpovědná, že se tam sem tam vyskytne nějaký pedofil. Proč by za to měla taky zodpovídat. Když ve škole učí pedofil, tak je celý školství taky pedofilní? :O Kolik je známých případů, že kněží prznili děcka? 100? Kolik je křesťanů na světě? Dvě miliardy? Kapka v moři. A jak má ta církev asi zjistit, jestli ten farář opravdu není pedofil???

Jinak, k článku. Vážění teplouši, uvědomte si, že nikoho nezajímáme, že dneska už odlišná sexuální orientace rozruch nebudí (maximálně tak u starších lidí), tak se přestaňte pořád cítit ublíženě a tvářit se, že jsme tu utiskovaná menšina.. Nebo víte co, pomlaťte se Vuittonkama...
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2022 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload