Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Chile se blíží k manželství gayů a leseb! Nový Kongres je „pro“

Po příznivém nálezu Ústavního soudu u našich jižních sousedů se opět vracíme na jižní polokouli, ale tentokrát ne do Canberry, nýbrž do Santiaga de Chile.

Chile, které až donedávna patřilo mezi nejvíce konzervativní a homofobní země Jižní Ameriky, se v dohledné době chystá legalizovat sňatky pro páry stejného pohlaví. Příslušný zákon předložila tamnímu Kongresu socialistická prezidentka Michelle Bacheletová letos v září.

Prezidentský návrh se nicméně zaseknul v senátním výboru pro ústavu, zákonodárství a spravedlnost, a to až do parlamentních voleb, které proběhly 19. listopadu 2017. Většina nově zvolených poslanců i senátorů je podle dostupných zdrojů „pro“ přijetí zákona, který by chilským gayům a lesbám umožnil uzavřít manželství.

Senátní výbor pro ústavu, zákonodárství a spravedlnost se prezidentským návrhem začal zabývat 27. listopadu 2017. 25. listopadu 2017 proběhla v hlavním městě Santiagu demonstrace nejméně 100 tisíc lidí, včetně několika právníků a diplomatů, za zpřístupnění sňatků párům stejného pohlaví.

20 let po dekriminalizaci homosexuality?

Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům je málo pravděpodobné, že by stihl zákon projít oběma komorami chilského Kongresu, a proto se očekává, že Chile legalizuje gay a lesbické manželství až v roce 2018, což by paradoxně bylo přesně 20 let od dekriminalizace homosexuálního styku v roce 1998.

Legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku je pro heterosexuály a lesby stejný, ale homosexuální muži jej mají vyšší. Tuto nerovnost se taktéž snaží chilská administrativa odstranit.

Jak šel čas v Jižní Americe

První zemí Jižní Ameriky, která zpřístupnila homosexuálním párům manželství, se stala v roce 2010 Argentina. Významnou roli v tom hrála bývalá prezidentka Cristina Fernandézová-Kirchnerová. Poslední a čtvrtou zemí byla v roce 2016 Kolumbie.

Politická podpora lidských práv LGBT+ skupin v Latinské Americe neznamená vždycky skutečnou podporu z řad převážně katolického obyvatelstva, nýbrž jakousi satisfakci této skupině za příkoří, jimž v období vlád vojenských junt často čelila.

Během vojenské diktatury v Argentině došlo například k několika záhadným zmizením levicových intelektuálů, aktivistů a příslušníků LGBT komunity. Po následném vyšetřování se zjistilo, že většina z nich byla shozená do vln Atlantiku.

Titulní foto: © Depositphotos.com/luminastock

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

2 názory ke článku

13. 12. 2020 v 21:35Off-line Axagos  (82/184/82)
U nás byl zákon o hmsx zrušen již před 60. léty, ale náš parlament a opožděná společnost, si nechce připustit, že hmsx jsou zcela normální lidé
30. 07. 2023 v 15:19Off-line Mikaela  (49/176/60)
No co jedem na dovolenou do Vegas účel jdeme se vzít
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload