Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Registrované partnerství: Vše, co jste chtěli vědět

Když se dva milují, po čase jim přestane stačit žít jen tak na „hromádce“. Chtějí nějaké garance, že když se například jednomu z nich něco stane, bude mít ten druhý nárok na informace a jistotu, že s ním bude patřičně zacházeno.

Co znamená registrované partnerství?

Jak už asi víte, registrované partnerství je trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví. Vzniká svobodným projevem vůle dvou osob stejného pohlaví.

Toto prohlášení se provádí před matrikářem, který položí otázku, zda osoby chtějí uzavřít partnerství. Po jejich prohlášení, že chtějí vstoupit do partnerství, následně podepíší protokol o prohlášení a partnerství se zapíše do knihy registrovaného partnerství.

Jaké jsou výhody registrovaného partnerství?

 • Při dědění má partner pozůstalého právo dědit dle zákona v první dědické skupině spolu s dětmi pozůstalého. Pokud byl partner bezdětný, dědí ve druhé dědické skupině spolu s rodiči pozůstalého, nejméně však polovinu dědictví
 • Partner se může informovat u lékařů na zdravotní stav druhého partnera
 • Partneři se mohou zastupovat v různých záležitostech, např. při přebírání dopisů, zrušení rezervací ubytování
 • Oba partneři by měli sdílet stejnou životní úroveň, jsou povinni se v této věci vzájemně podporovat

Jaké jsou podmínky pro uzavření registrovaného partnerství?

 1. Aspoň jeden z vás musí být občanem České republiky
 2. Oba musíte mít 18 nebo více let
 3. Musíte být způsobilí k právním úkonům
 4. Nesmíte mít dříve uzavřené manželství nebo partnerství, která stále trvají

Kde uzavřít registrované partnerství?

Partnerství uzavírají příslušné matriční úřady. Většinou se jedná o magistráty příslušných krajů. V každém kraji tak najdeme jeden magistrát, který registrované partnerství uzavírá.

Partnerství se uzavírá v tom kraji, ve kterém má aspoň jeden z vás trvalý pobyt. Pokud ani jeden z vás nemá trvalý pobyt v České republice, partnerství se uzavírá na zvláštní matrice v Brně.

Co musíte předložit při uzavírání registrovaného partnerství?

 • Nezapomeňte si s sebou vzít rodný list,
 • občanský průkaz nebo cestovní pas,
 • výpis z údajů evidence obyvatel o místě trvalého pobytu,
 • výpis o rodinném stavu nebo partnerství
 • a případně doklad o zániku předchozího partnerství.

Před prohlášením musíte vyplnit a odevzdat dotazník k registrovanému partnerství.

Kolik vás uzavření registrovaného partnerství bude stát?

 • Pokud ani jeden z vás nemá trvalý pobyt v České republice, zaplatíte 3 000 Kč
 • Jestli má pouze jeden z vás trvalý pobyt v České republice, zaplatíte 2 000 Kč
 • Vydání povolení za uzavření partnerství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně stanovenou místnost: 1 000 Kč
 • Vydání povolení k uzavření partnerství před jiným matričním úřadem než tam, kde máte trvalý pobyt: 1 000 Kč
 • Vydání vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření partnerství v cizině nebo s cizincem: 500 Kč

Tyto poplatky platí pouze jen jeden z vás.

Jak se změní občanský průkaz?

Rodinný stav“ na zadní straně občanského průkazu bude nahrazen slovem „Stav“. K tomu bude připsáno „partnerství“ nebo při zániku partnerství „zaniklé partnerství“.

Na vaši žádost si můžete nechat zapsat do občanského průkazu vašeho partnera. Bude uveden u položky „partner/partnerka“.

Jak se změní příjmení partnera?

Před uzavřením registrovaného partnerství se prohlášení o změně příjmení jednoho z partnerů nedělá. Partnerství je proto ideální příležitost, aby si jeden z partnerů změnil příjmení podle toho druhého.

Žádost pro změnu příjmení podává ten, který si chce změnit své příjmení na partnerovo. Žádost se podává na matričním úřadě, kde je partner, žádající o změnu příjmení, přihlášen k trvalému pobytu.

Pokud partner, který žádá o změnu příjmení, nemá trvalý pobyt na území České republiky, tak podá žádost tam, kde měl připsán poslední trvalý pobyt v České republice. Pokud nikdy neměl trvalý pobyt na území České republiky, tak se žádost podává k projednání na příslušný Úřad městské části Praha 1.

Jak je to s adopcí dětí?

Registrované partnerství adopci dětí neumožňuje. Pozitivní alespoň je, že nedávno registrovaný pár oficiálně získal dítě do pěstounské péče.  

Registrované partnerství v České republice

V České republice byl zákon o registrovaném partnerství navrhován několikrát v různých podobách už od roku 1990. Až v roce 2005 byl návrh zákona schválen poslaneckou sněmovnou a pak 26. ledna 2006 i senátem. Tento návrh zákona však prezident Václav Klaus vetoval. Nakonec byl přehlasován poslaneckou sněmovnou 15. března 2006.

Registrované partnerství platí v České republice od 1. července 2006.

Od této doby do konce roku 2010 uzavřelo registrované partnerství 1 111 párů. Přičemž jsou 2/3 mužských a 1/3 ženských párů. V zahraničí bylo uzavřeno 26 registrovaných partnerství a 66 svazků bylo právně zrušeno.

Registrované partnerství na Slovensku

Gayové na Slovensku již několikrát žádali o přijetí zákona o uzavření registrovaného partnerství. Avšak kvůli katolictví, které je na Slovensku hodně zakořeněné, naráží na odpor.

Pokud máte zájem podpořit přijetí zákona o registrovaném partnerství na Slovensku, přidejte se k petici na adrese changenet.sk.

Foto: gpaumier, Flickr, Creative Commons; zdroj: mvcr.czcs.wikipedia.orgglpartnerstvi.cz

Onload

18 názorů ke článku

17. 06. 2012 v 23:38Off-line Patrick.ArtHur  (27/185/60)
Viem, ze je rozdiel medzi manzelstvo a registrovanym partnesrtvom, ale neviem aky. Mohli by ste mi to prosim vysvetlit?
06. 09. 2012 v 17:50Off-line Gay70  (81/-/-)
Chtěl bych jen podotknout, že na registrovaném partnerství má lví podíl Jiří Paroubek, který se svou bývalo manželkou zúčastnil oslavy na Karlštejně (Sidovský-Vítek) a tak až budou volby nezapomeňte na toho, kdo se o nás bere. Naopak jsem slyšel, že zákon nějak vypadl z Pospíšilova nového zákoníku. Takže pozor na pravici moc nás ráda nemá. Jděte k volbám nebuďte povrchní a budujte si budoucnost. Jinak....pozor, vše se dá změnit
06. 09. 2012 v 17:55Off-line Gay70  (81/-/-)
Patriku v registr. nemáš taková práva jako v manželství. V manželství máš absolutní právo na vše. V partnerství se musíš podívat co ti zákon dovoluje. Pokud jsi na Slovensku, tak vaše pravice,nacionalismus a klerikalismus pochopitelně reg.par. v žádném případě nechce. U nás to měla v programu soc. dem. a Paroubek s tím měl hodně práce. Nejhorší je, když obyčejní lidé volí kapitalisty
12. 09. 2012 v 21:46Off-line Milanek.mazlik  (42/180/70)
My tady nejsme normální země, jsme asociální stát. Tady vás někdo vidí s najakým kamarádem a hned na vás koukají jako na gaye. Já jsem taky gay a klidně bych se s přítelem držel za ruku na ulici, jenže tady to prostě nejde, každej by pak měl jen narážky. Většinou je mají heteráci, kteří trpí nějakýma mindrákama. Svatba jako sbatba
12. 09. 2012 v 21:52Off-line Milanek.mazlik  (42/180/70)
To je vše o lidech, je to sice proti přírodě, ale láska je láska a co si budeme nalhávat chlap uspokojí sexuálně chlapa lépe než žena chlapa
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
13. 09. 2012 v 10:30Off-line Gay70  (81/-/-)
To, že se z republiky stává asociální stát je záležitost voličů jelikož volí kapitalisty (pravice) a nebo k volbám lidé nejdou, což je ještě horší a myslím, že se to týká hlavně hmsx menšiny. Hmsx je odchylka a ne něco proti přírodě, je přirozená, leč je to odchylka. Česko není přímořský stát, kde je obrovská migrace lidí, u nás stačí, když se černoch objeví na malém městě a lidé propadají strachu. Takže vodit se za ruce a navíc naši lidé při takové příležitosti chovají zpravidla dost odvážně,mám-li to napsat slušně. Tvůj názor, že chlap uspokojí chlapa lépe než žena považuji za neznalost věci. Kdyby tomu tak bylo, tak by se asi většina chlapů chovala hmsx. Myslím, že pro některé, kteří mají flexibilnější sex. chování je to jistě zpestření života, ale není možné generalizovat
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
29. 01. 2013 v 11:58Off-line Ligerisek  (35/172/62)
milanek.mazlik: co to meleš jaký proti přírodě, sme snad atomovka, bo plast?! jak můžeš tvrdit, že je proti přírodě něco, co příroda sama stvořila, tohle nechápu?! O.o

- a proti teplejm sou lenom ti, kdož v srdci chovají ďábla, Bůh je láska a kdo je proti lásce, tak je proti Bohu a tedy s Ďáblem
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
26. 02. 2013 v 16:40Off-line Betonica  (38/191/93)
Schvalne bych rad vedel, kolik lidi na tomhle serveru ma s reg.partnerstvim osobni zkusenost...
26. 02. 2013 v 17:55Off-line Ligerisek  (35/172/62)
Betonica: já bych se s radostí nechal okroužkovat, ale jediná osoba se kterou sem si to zatím dovedl představit si nechala vymýt mozek, vymazat teplý vzpomínky a udělat ze sebe heteráka ...tak jest krutá realita :'-(
11. 03. 2013 v 16:43Off-line Ztracen  (39/183/83)
Betonica: Mam a je to docela p***l :-P
25. 03. 2013 v 12:48Off-line Betonica  (38/191/93)
@ztracen: Take se nam to libi :)

Rozdil mezi snatkem a reg.partnerstvi je zasadni.

Vezmeme li snatek jako mnozinu vsech vzajemnych prav a povinnosti obou manzelu, pak reg.partneri maji prav a povinnosti nepomerne mene.
Mezi nejdulezitejsi patri:

- pravo dedit v prvni ded**ke skupine (ded**ke pravo predchazi i pravum deti)
- pravo na poskytnuti lekarskych informaci
- pravo zastupovat partnera v beznem obc. zivote (posta, urad...)
- pravo odep*** vypoved (partner se povazuje za osobu blizkou)
- pravo najmu bytu (v pripade umrti jednoho partnera prechazi naj.sml. na druheho partnera)

Reg.partneri NEMAJI spolecne jmeni. Majetek porizeny behem trvani svazku nabiva kazdy partner do sveho vlastnictvi. Nedohodnou li si partneri, pak prechazi majetek do podiloveho spoluvlastnictvi, o kterem rozhodne na zadost jednoho z partneru soud.

Partneri NEMAJI ze zakona moznost zadat o adopci, nez zakon o reg.partnerstvi tuto moznost vyslovne zakazuje. Nicmene, je li jeden z partneru zaroven rodicem, pak druhemu partnerovi vznika vyzivovaci povinnost vuci nezletetilemu diteti, pricemz mu nevznika zadne pravo vuci tomuto diteti (zaplatit skolku musis, vyzvednout dite ze skolky nesmis...).

Reg.partneri maji vuci sobe vzajemnou vyzivovaci povinnost; zde plati obdobna uprava jako u manzelu. Partneri by meli mit za trvani svazku stejnou zivotni uroven. Po zruseni partnerstvi muze jeden z partneru pozadovat vyzivne v pripade, kdy neni schopen se zivit sam, nebo kdy jeho zivotni uroven po rozpadu partnerstvi vyrazne klesne.


Tolik zakladni rozdily.
25. 03. 2013 v 13:45Off-line Ztracen  (39/183/83)
betonica: Myslim, ze to tak zasadni neni. Vse je o domluve a zakon, pokud se neprehani, je jen doporuceni :-o
31. 05. 2013 v 21:25Off-line Eos  (36/182/78)
problematika gay sveta ma trocha sirsi rozmer, je pravda, ze tazko mozes ist po ulici a drzat svojho chalana za ruku lebo ostatni , resp. vacsina sa na to bude divat s odporom a mat aj narazky ale viete kedy sa nieco zmeni? Ak queer si toho nebudu vsimat a zacnu robit normalne veci na ulici co robia aj heteraci, inak sa nikdy nic nezmeni. Ludia povazuju za normalne, co im je predsuvane, keby chodili v telke gay reklamy, za chvilu by to kazdy povazoval za normalne, ze chodi chalan s chalanom po namesti ruka v ruke. Je na to treba odvahu a poviem to inak, treba mat na to gule, lebo tymto clovek nic neskryva v skutonosti, je hrdy na to aky je a kedykolvek sa moze hocikoho spytat ci ma s tym problem nejaky, ak by dotycny mal narazky. Pokial sa taketo nieco nebude diat, a queer nenaberu odvahu, tak vzdycky to bude o skryvani a tajnostiach.
01. 06. 2013 v 09:08Off-line Ztracen  (39/183/83)
No v poslední době jsem zloušel, jestli lidi čumí, že jsme evidentně buzny, nebo čumí, že čumí... Zkusili jsme to za ruku... A čumí pořád stejně... Takže asi nemají nic proti projevům homosexuality, prostě čumí, pokud jste byť jen trošku jiní. Pokud jsem oblečen elegantně/pracovně čumí, pohledy jsou chladné a žřejmě jim vadí, že mlaldý člověk má evidentně úspěch. Když si vezmu něco trošku výstřednějšího (mám doma návrháře) pak koukají nevraživě - jakože asi na buznu.
Nejlepší je to pak všechno spojit. Tak jyme si jednou vyšli Prahou ve třech. já oblečen elegantně a movitě a za mnou dvě pindulíny ve Vitonu :-P To byl teprv joke. Kombinace toho, že máte lovky, "k***ičky" a ještě jste teplí... No Hotová esence nenávisti.... Toliko k mému průzkumu... Zkuste to také..

PS: Gay reklamy to vážně nezmění... I když třeby Styx už ji loni použil :-P
23. 07. 2013 v 20:56Off-line Lamome  (34/174/54)
Tak za sebe mohu říct, že mám s registrovaným partnerstvím osobní zkušenost. Není to tak dávno, co jsme s přítelem vstoupili do reg.partnerství (přesně 12.12.2012 ve 12h v Karlových Varech). A musím říct, že jsme se setkali s milou a velice vstřícnou paní matrikářkou, která nás uchvátila svojí řečí. Ostatně náš vstup do RP jsme pojali jakoby ve stylu klasické svatby, pouze s tím rozdílem, že byli dva ženichové. Zatím si s ''manželem'' užíváme náš společný život.
14. 08. 2013 v 23:29Off-line GARETHGATES  (23/-/-)
ješte by mě zajímalo jak s duchodem když jeden z partneru umře Platí to jako u manželství že pozůstalý dostane vdovský důchod
28. 02. 2014 v 00:08Off-line Fogacer  (55/172/61)
No já patřil mezi těch prvních desítek šťastných. Ale začínala u mne propukat nemoc a tak bylo problematické cestovat. Paní matrikářka dojela až k nám domů a s ní dost hezkej její kolega.... Jinak asi díky průkazu ZTP a nemoci jsem žádný poplatek neplatil. Jen můj dnes již bývalý partner musel s patřičnými dokumenty zajet do Ústí nad Labem a vše bylo v pohodě. Mimochodem paní matrikářka byla velmi příjemná a bylo vidět, že nám to přeje. trošku hin z toho byli jen např. v bance a na úřadech. Ono totiž ještě některé instituce nevěděli zda nás mají brát jako "manželé" a nebo byli očividně dost nervózní. Ač již v Registrovaném partnerství nejsem všem kdo to myslí vážně to doporučuji. Ovšem aby jste předešli jistým potížím, doporučuji si velmi podrobně přečíst zákon o RP. Ať víte jaké máte vůči sobě povinnosti a závazky. navíc některé věci upravuje i nový Občanský zákoník. Ovšem bylo by lepší zavést institut manželství osob stejného pohlaví. Mají více práv i povinnosti. Ale to díky politické vůli našich poslanců asi hned tak nebude.
28. 02. 2014 v 00:10Off-line Fogacer  (55/172/61)
Jinak nejsem si jist, ale mám takový dojem, že vdovský důchod se partnerovi nepřiznává (snad až na vyjímky ). Ale je lepší si to prostudovat.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2023 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload