Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Kapela Mirai vzpomíná na Davida Stypku písní „Lítej (Davidovi)“

„Někdy se usměj / Zamávej / Ať pak vím, kde tě brácho mám,“ vzkazuje kapela Mirai zesnulému Davidovi Stypkovi na jedné z nejsilnějších písní z nového alba Maneki Neko. Klavírní balada „Lítej (Davidovi)“ vychází přesně rok ode dne, kdy nejen hudební scénu opustil zpěvák, kytarista a textař z Frýdku-Místku.

„Tahle píseň i video pro nás mají hodnotu, protože je tam všechno opravdové, včetně přátel a prostředí,“ říká Mirai Navrátil, po jehož boku se ve videoklipu objevila Davidova kapela Bandjeez, Ewa Farna, Kateřina Marie Tichá i Davidova žena. „Budu rád, když si lidi pustí Davidovu hudbu a přečtou si jeho básně. Myslím, že patří mezi lidi, o kterých by se ve školách měli mladí lidi učit,“ dodává Mirai.

O Davidu Stypkovi mluvil Mirai Navrátil vždy jako o svém starším bratrovi a supervizorovi, na kterého se rád obracel. Kromě hudby je spojoval i rodný Frýdek-Místek, kde oba umělci žili. „Myslím, že právě hudba protnula naše cesty už někdy před patnácti lety, když jsem poprvé hrál na místním festivalu Sweetsenfest,“ vzpomíná Mirai na seznámení s Davidem Stypkou. „David byl pro mě výjimečný těmi stejnými atributy, jako pro většinu lidí. Charisma, talent, velkorysost,“ dodává. 

Samotná píseň Lítej vznikala ve spolupráci se songwriterem Jendou Vávrou, o produkci se stejně jako u celého alba postaral Ondřej Fiedler. „S Jendou Vávrou jsme měli rozepsaných spoustu skic. V podstatě jsem hned věděl, že jeden z těch hrubých nástřelů má dostat tenhle příběh. Mít silnou emoci je pro psaní dobré, prázdnota se na papír těžko přenáší. I když někdy je i prázdnota silná negativní emoce,“ přibližuje Mirai vznik písně.

Videoklip z režie Ondřeje Kudyna, ve kterém se objevují střípky videí ze soukromých archivů Stypkových přátel, se odehrává v prostředí, v němž se David s Miraiem poznali. „Má tam kapelu Bandjeez s Káťou Tichou a Jindrou Polákem z Jelenů, se kterými jel v minulosti turné. Ewu Farnou, se kterou má svůj největší hit, svou ženu, zvukaře Kubu a nás, kapelu Mirai. Myslím si, že jsme oba měli radost z našich úspěchů, protože jsme tak nějak společně z Frýdku dobývali republiku. V roce 2017 jsme společně vyhráli cenu Anděl. David za interpreta, my za objev,“ říká Mirai.

Na dotaz, jak by asi David reagoval na Lítej, odpovídá devětadvacetiletý frontman Mirai takto: „Myslel jsem na to při skládání, při dokončování nahrávky a teď znovu když jsme dokončovali klip. Byl geniální autor, textař a prostě umělec, takže by beztak byl přísný a určitě by mi něco vrátil k předělání, ale snad by mě poplácal po zádech a řekl: ‚Příště něco veselejšího kámo, vždyť ještě nikam neodcházím, mám plán.‘

Titulní foto: youtube.com, zdoj: TZ

Onload

5 názorů ke článku

11. 01. 2022 v 13:20On-line i8051  (50/184/97)
David byl fajn, byl jsem asi na dvou klubovejch koncertech a bylo to skvely. No, co nadelas ...
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
11. 01. 2022 v 17:18Off-line mr.mrkvicka  (18/-/-)
Já věděl, že Miraj je teplej.
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
11. 01. 2022 v 19:16On-line i8051  (50/184/97)
A to jsi mrkefi vyvestil z kristalovy koule? Ze o tom nevim a to se zname ... :-)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
12. 01. 2022 v 17:57Off-line mr.mrkvicka  (18/-/-)
Tak za prvé, proč by tady o něm byl jinak článek? Za druhé, proč by svému kamarádovi říkal, že je jeho brácha? A konečně za třetí, najdi si článek, kde píšou, že se rozešel se svou dlouholetou partnerkou před svatbou a odmítl sdělit, proč k tomu došlo.
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
12. 01. 2022 v 18:00On-line i8051  (50/184/97)
Proc by mu richal bracha? Tvl cet jsi ten clanek a pochopil to? Zrejme nikoli .. co take cekat ...
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2022 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload