Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Lékař radí: Obřízka snižuje riziko rakoviny, přenosu mykóz a bakteriálních a virových zánětů

Na obřízku chodí muži nejen kvůli víře, ale i kvůli zdraví či sexuálnímu životu. Ve spojených státech patří mužská obřízka k nejčastějším chirurgickým zákrokům v tamních nemocnicích. Více než 80 % Američanů je obřezáno. V Evropě je toto číslo markantně menší – obřezáno pouze 5 % pánské populace. A co se Čechů týče, tak ti tento zákrok postupují až na výjimky pouze ze zdravotních důvodů či z důvodu víry.

Obřízka patří mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět též urologové. Při zákroku lékař buď zcela, anebo částečně odstraní předkožku a kůži přišije k okraji penisu pod žaludem.

Obřízka měla léčit i bolesti hlavy

Již ve zmíněných Spojených státech nebo v Kanadě či Austrálii je obřízka standardem, která se provádí většinou ihned po narození dítěte. Nebylo tomu ale tak vždy. Dříve se obřezávalo výhradně z náboženských důvodů. Především mezi muslimy a židy.

Až začátkem 19. století se v Severní Americe postupně začala obřízka praktikovat i z hygienických a „zdravotních“ důvodů. Mnoho tehdejších lékařů jí dokonce „naordinovalo“, jako léčbu bolesti hlavy či epilepsie. Pravý důvod byl ale v tehdejší puritánské společnosti prevence mužů proti masturbaci. Ta byla tehdy považovaná za hřích.

Po druhé světové válce se stala obřízka v anglicky mluvených zemí symbolem „čistoty“ a znakem vyšší třídy a později přešla ve standard u většiny mužů, kteří ji podstupují spíše z tradice či estetických důvodů.

Češi na obřízku pouze ze zdravotních důvodů

S výjimkou náboženských důvodů postupují dobrovolně čeští muži obřízku pouze ze zdravotních důvodů. V našich geografických podmínkách je tato operace převážně vyhledávána muži ze zdravotní indikace, kteří trpí fimózou – tedy když nemohou vůbec, anebo jen velmi obtížně, přetáhnout předkožku. „Jen tak, tedy z hygienického či estetického důvodu, přicházejí málokdy,“ říká plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer z Perfect Clinic.

Přitom podle chirurga motivů pro obřízku existuje vícero. Především ty hygienické, kdy odstranění předkožky dle Světové zdravotnické organizace omezuje šíření viru HIV a jiných sexuálně přenosných nemocí až o 60 %.

Snižuje také pravděpodobnost rakoviny děložního čípku u ženských partnerek, karcinomu jazyka, či přenos mykóz a bakteriálních a virových zánětů. „Po obřízce totiž dochází ke změně epitelu na povrchu žaludu, kůže „ztloustne“, a proto je průnik infekce méně pravděpodobný, stejně jako její přenos dále“, vysvětluje princip MUDr. Lukáš Frajer.

Obřízka jako „lék“ pro předčasnou ejakulaci?

„Žalud penisu, původně krytý předkožkou, je po operaci částečně nebo úplně obnažen, a tedy více vystaven zevním podnětům. Proto se vůči nim postupně stává méně citlivým. Tím myslím hlavně při kontaktu se spodním prádlem. V důsledku toho by měl být méně citlivý i k ostatním podnětům a teoreticky by při pohlavním styku mělo trvat déle, než dojde k vyvrcholení soulože, ale myslím, že efekt prodloužené výdrže je velmi individuální,“ varuje plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer před snahou řešit předčasnou ejakulaci právě obřízkou.

10 věcí, které byste měli vědět o obřízce

Titulní foto: © Depositphotos.com/feelphotoartz, zdroj: TZ

Onload

8 názorů ke článku

21. 07. 2019 v 20:46Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
No tohle bude něco pro Gina. Tipuju to minimálně na 50 příspěvků. :-P
21. 07. 2019 v 21:48Off-line Woorfy  (25/180/68)
Jinými slovy "Zbavte se toho, co Vám příroda poskytla". Vážně "chytré" páni vědci... -_-
21. 07. 2019 v 22:37Off-line Shoot  (44/175/69)
Cena v té klinice je 19 000,- ? To je tedy docela pálka, nemyslíte?
21. 07. 2019 v 22:46Off-line Firedog  (23/175/70)
Tak honem všichni na obřízku.
22. 07. 2019 v 08:43Off-line Introvertman  (53/175/75)
No, já ji mám, dnes bych se ale asi rozmyslel, je pravda, že žalud je hodně znecitlivělý a někdy mám problém se vůbec udělat. Gin má bohužel v tomto pravdu, s o břízkou přijdeš o citlivost, to je největší mínus...
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
23. 07. 2019 v 17:24Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Tak problém udělat se v padesáti nemusí být zrovna kvůli obřízce, ale prostě jen kvůli tomu, že je ti padesát. :-D :-P
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
27. 11. 2021 v 18:29Off-line Cirkumcize01  (62/170/65)
Mám, ji,a,jsem,naprosto,spokojen,doporucuji☺
19. 02. 2022 v 14:22Off-line Mira77  (102/182/70)
Není to přirozený a ještě to vypadá blbě :-D
Kdyby měl člověk dělat každou hovadinu s čím přišli vědci nebo kdokoliv jiný tak lidstvo absolutně zmagoří :-D
I když už se to vlastně pomalu děje
.Obřízka je svinstvo tečka.Myslete si co chcete.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload