Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Výzva k občanům: „Potřebujeme vaši pomoc,“ žádají lékaři a sestry z covidových oddělení

Zdravotníci z covidového oddělení nemocnice v Českých Budějovicích sepsali výzvu k aktuální situaci onemocnění COVID-19. Ve výzvě děkují za potlesk a občerstvení, které od občanů dostávali v první vlně pandemie. „Teď od vás ale očekáváme a žádáme o hodně víc,“ píší k aktuální situaci. „Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít, časté mytí rukou, roušky a rozestupy jsou minimum,“ uvádí ve výzvě.

Ve výzvě uvádí, že zbytečně umírají lidé, kteří by jinak měli před sebou deset až dvacet let kvalitního života. Onemocnění může skočit fatálně u spousty lidí. „Včetně mnohých z vás a vašich blízkých,“ dodávají.

Výzva z první linie dne 5. října 2020

My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili.

Od jarních měsíců bojujeme o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili onemocněním COVID-19. Pečovali jsme souhrnem o stovky pacientů s těžkým průběhem. Je to práce namáhavá psychicky i fyzicky. Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím. Debaty, zda se umírá „na COVID nebo s COVIDem“, jestli je virus prostředkem vlády k omezování osobní svobody, zda je opravdu nutné si ve vnitřních prostorách nasadit roušky... Sledujeme, že nálada v týlu je diametrálně odlišná od situace na frontě. To se od jara hodně změnilo. A přitom nepřítel se po jarním taktickém ústupu, ke kterému ho donutil razantní přístup vlády a odpovědné chování většiny společnosti, vrátil s větší silou než předtím.

Nechceme vyvolávat paniku a zděšení, ale asi to musíte slyšet. Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10-20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina. Ano, mladí a zdraví překonají COVID většinou bez potíží. Avšak lidí, u nichž může skončit fatálně, je v naší populaci opravdu hodně, včetně mnohých z vás a vašich blízkých.

Na jaře jsme od vás poslouchali potlesk a dostávali do nemocnic občerstvení. Děkujeme za to, cítili jsme vaši podporu v zádech. Teď od vás ale očekáváme a žádáme o hodně víc. Pokud chceme tuhle válku vyhrát, potřebujeme pomoc každého z vás.

Proto žádáme:

Odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem:

Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc.

Vládu a státní orgány ČR:

Spolupracujte s nejlepšími českými epidemiology a ekonomy, ne s marketingovými poradci.

Vysvětlujte veřejnosti konsistentním a srozumitelným způsobem, proč a která opatření zavádíte a neměňte je obden. Konejte a mluvte tak, aby vám veřejnost mohla důvěřovat.

Zajistěte dovoz dostatečného množství remdesiviru, abychom jej mohli podat všem pacientům, kteří z jeho podání budou mít prospěch.

Všechny občany:

Nebojte se! Respektujte ale, že COVID-19 je zákeřný protivník. Projevujte úctu k životu a zdraví lidí kolem sebe. Časté mytí rukou, roušky a rozestupy jsou minimum, co můžete bez větších obětí udělat pro sebe i druhé. Dodržujte vládní nařízení a doporučení odborníků. Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít. Přemýšlejte nad svým konáním, jak minimalizovat riziko přenosu nákazy do rizikové populace – může se to týkat i vás a vašich blízkých.

Nadále budeme bojovat o zdraví i životy každého z vás. Bez vaší pomoci to ale nedokážeme.

Vaši zdravotníci z první linie

Za autory výzvy:
MUDr. Hynek Bartoš, vedoucí lékař JIP, Infekční oddělení, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
MUDr. Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP, Klinika infekčního lékařství, Fakultní nemocnice Ostrava
MUDr. Aleš Chrdle, primář, Infekční oddělení, Nemocnice České Budějovice, a.s.

COVID a kritické myšlení: Umírá se „na“, nebo „s“ COVID-19?

COVID a kritické myšlení: Vzniká proti COVID-19 imunita?

Evoluční biolog Jaroslav Flegr: „Kdyby HIV přišlo o sto let dříve, tak by lidstvo vymřelo“

Evoluční biolog Jaroslav Flegr: 10 zásadních pravidel, jak se nenakazit COVID-19

Ministr zdravotnictví Prymula: „Sex je povolený pouze s prověřeným partnerem“

Titulní foto: © Depositphotos.com/pressmaster

Onload

2 názory ke článku

07. 10. 2020 v 16:51Off-line Kady  (24/-/-)
Kdyby se neukázalo, že klidně i většina denně hlášených testů jsou padělky a že ti co údajně covid mají a pak si zajdou pro výsledek testů přímo na testovací místo, kde jim řeknou že jsou negativní, tak by se lidé taky chovali jinak...

Zajímalo by mě, kterého k****na napadlo zhoršovat situaci přes falšování čísel a házení negativních do karantény a přitom tvrdit, že jsou positivní

Btw info mám od lidí, kteří jsou teď v karanténě a nejprve dostali sms, že jsou positivní a následně jim na místě řekli, že jsou negativní
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 4  Nahlásit
10. 10. 2020 v 21:42Off-line Steve.D  (48/185/129)
Pomohla by jediná věc - demise vlády.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2022 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload