Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Prague Pride 2011: buďte barevní a nebojte se

Letos v Praze se bude poprvé konat Prague Pride 2011. Probíhat bude od středy 10. do neděle 14. srpna. Prague Pride je prvním tzv. „queer pride parade“ v České republice.

Co je Prague Pride?

Prague Pride je festivalem tolerance, oslavující gay, lesbickou, bisexuální a transgender kulturu. Upozorňuje také na práva homosexuálů, jako je např. registrované partnerství.

Avšak náplní Prague Pride nejsou žádné protesty, ale oslava života, svobody a to kým jste. Přijít může úplně každý, kdo se chce bavit, oslavovat, kdo nechová zášť k homosexuální menšině.

První český Queer parade průvod proběhl v Brně 28. června 2008. Následovalo město Tábor. Pravděpodobně za první gay pochod hrdosti můžeme považovat Duhový festival Karlovy Vary v roce 1998. Byl přehlídkou gay kultury, který se vždy završil duhovým pochodem města. Bohužel v roce 2001 festival zanikl.

Reklamní video na podporu Prague Pride 2011

Politická podpora

Prague Pride zaštiťuje pražský primátor Bohuslav Svoboda a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Pomáhají také s organizací celé akce. Je to dobrý signál toho, že politici berou homosexuály jako součást města a i celého Česka.

Avšak najdou se i tací, např. Petr Hájek, kterému se tato spolupráce nelíbí.

Na co se můžeme těšit?

Pětidenní oslavy Prague Pride nabídnou sportovní akce, výstavy, filmová a divadelní představení, prohlídky města, vyjížďky parníkem, workshop pro zaměstnavatele na téma genderové různorodosti a hudební festival.

O večerní zábavu se postarají tematické party v mnoha pražských klubech a barech, jejichž přehled najdete u nás v sekci Akce.

Celý program najdete na praguepride2011.sched.org.

Průvod městem

V sobotu Prague Pride vyvrcholí průvodem hrdosti centrem města s prvky karnevalu. Průvod bude doprovázet živá hudba a také pojízdné alegorické vozy.

Průvod hrdosti započne na Náměstí republiky. Dále povede přes spodní část Václavského náměstí, Národní třídu a skončí na Střeleckém ostrově, kde bude následovat hudební festival.

Hudební festival

Hudební festival začne odpoledne na Střeleckém ostrově. Provázet jím bude Honza Musil a Lindsay Taylor. Řeč bude mít Peter Freestone, tajemník velkého gay zpěváka Freddieho Mercuryho.

Dále promluví ředitel LGBT programu Human Rights Watch Boris Dittrich, spolupředseda ILGA Europe Martin K. I. Christensen, držitelka řádu britského impéria za práci pro LGBT komunitu Clare Dimyon a mnoho dalších. Podebatovat také můžete s nejstarším českým LGBT aktivistou Jiřím Hromadou.

Na Střeleckém ostrově bude účinkovat skotský zpěvák a zakladatel skupiny „The Communards“ Jimmy Somerville, ukrajinská chlapecká skupina Kazaky, čeští Charlie Straight, Tonya Graves s nezaměnitelným hlasem, bývalá porotkyně Česko-Slovenské Superstar a zpěvačka Helena Zeťová.

Jimmy Somerville pro Prague Pride:

Dále pak zpěvačka Leona Machálková, jazzová zpěvačka Jana Koubková, Jiří Ševčík & Pirate Swing Band a zpěvák Peter Vojnar.

Marta Jandová pro Prague Pride:

Co vy a pražský Pride? Zúčastníte se?

Foto: gpaumier 1, 2, 3, Flickr, Creative Commons

Onload

3 názory ke článku

05. 08. 2011 v 20:20Off-line Filipek96  (27/185/69)
Nezúčastním se, nemám s kým jet :D
07. 08. 2011 v 02:10Off-line 18xxx20  (35/177/69)
tak přijeď za mnou Fili :D
08. 08. 2011 v 19:23Off-line Liver  (29/175/59)
teda :D i já můžu? :D:D taky bych se tak ze zvědavosti podíval, ale zrovna jedu mimo čr
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload