Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

V Rusku stoupla kriminalita mířená vůči gayům, většinu tvoří vraždy

Čtyři roky po přijetí federálního zákona proti údajné homosexuální propagandě se v Rusku zdvojnásobila míra anti-gay kriminality, přičemž podle statistik Centre for Independent Social Research tvoří většinu z nich vraždy.

Zatímco v roce 2010 bylo v Rusku za anti-gay trestný čin uvězněno 18 lidí, tak v roce 2015 stoupl tento počet na 65, a to se jedná pouze o oficiálně zaznamenané případy. Podle ruských LGBT aktivistů se totiž většina obětí bojí obrátit na policii kvůli obavám z nezájmu, případně i tiché podpory jejich trýznitelů. Většina Rusů má tendenci útoky proti LGBT komunitě vnímat jako hrdinství.

„Pachatelé se cítí nedotknutelní, protože z přístupu vlády vyvozují, že je jejich chování v určité míře politicky podporováno. Mnoho z nich se svými zločiny veřejně chlubí, přičemž očekává jakousi ‚morální‘ podporu,“ uvádí ruská lidskoprávní aktivistka Světlana Zakharová, členka výboru Russian LGBT Network.

Novodobá inkvizice ve jménu ochrany dětí a mládeže

Zákon, jehož účelem má být údajně ochrana dětí a mládeže před informacemi narušujícími jejich vývoj a podkopávajícími tradiční rodinné hodnoty, zakazuje jakoukoli veřejnou reprezentaci neheterosexuálního chování a vztahů před dětmi a mládeží.

Rodiče a učitelé tak oficiálně ani nesmějí informovat děti o existenci jiných než heterosexuálních vztahů. Legislativa jako taková může být navíc používána i ke kriminalizaci duhových rodin, které v Rusku existují. Autorka zákona a poslankyně Státní dumy Jelena Mizulinová se snažila docílit mimo jiné i odebírání dětí z homoparentálních rodin. Naštěstí neuspěla. Kromě novodobé inkvizice proti LGBT menšině se snaží docílit i zákazu potratů.

Homosexuální pohlavní styk není v Rusku trestným činem od roku 1993 se sjednoceným legálním věkem způsobilosti k pohlavnímu styku. Ruská federace dosud nepřijala žádný zákon, který by chránil LGBT menšinu před diskriminací nebo před zločiny z nenávisti. Motiv skutečné či domnělé sexuální orientace není v trestním řízení považován za přitěžující okolnost.

Rusko nepovažuje homosexualitu oficiálně za nemoc. Homosexuálům není oficiálně zakázaná služba v armádě, ale praktikuje se nepsaný zákon „Don’t ask, don’t tell“. V roce 2013 přijalo Rusko zákaz adopcí dětí do zemí, kde je legální stejnopohlavní manželství, a tím pádem i adopce dětí homosexuálními páry. Adoptovat dítě smí podle ruských zákonů buď manželský pár (muž + žena) nebo jednotlivec bez ohledu na sexuální orientaci.

To, zda by mohla být netradiční sexuální orientace důvodem vyřazení z adopčního procesu, je diskutabilní. Homosexuální rodiny žijí v Rusku většinou v anonymitě a ve větších městech jako je Moskva nebo Petrohrad, kde se snáze ztratí.

Děsivá čísla: 75 % Rusů nepovažuje gaye za plnohodnotné osoby

Wentworth Miller ze seriálu Prison Break: Jako gay musím odmítnout pozvání do Ruska

Rusko odsoudilo prvního LGBT aktivistu. Ildar Dadin si odpyká 2,5 roku ve vězení

Titulní foto: © Depositphotos.com/12793042

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

2 názory ke článku

27. 11. 2017 v 11:31Off-line Igy  (38/173/81)
Dobrý článek :)
A je hezké slovíčkaření, že to není zákaz "propagace" ve smyslu pozitivní reklamy, ale jakékoliv "reprezentace" ve smyslu jakéhokoliv informování nebo diskutování.
Ještě doplním, že to "před dětmi a mládeží" zní možná někomu fajn, ale v důsledku je to zakázáno všude, protože kdekoliv se přece může vyskytnout dítě nebo mladiství. Dokonce bylo i rozehnáno pár soukromých gay párty kvůli "podezření", že se mezi nimi vyskytuje mladiství.
27. 11. 2017 v 12:46Off-line Fermin  (30/176/63)
Igy - Co vím, tak nejvíc liberální, až vágní, přístup má k tomu zákonu Petrohrad, a to navzdory Milonovi a navzdory faktu, že ještě před rokem 2013 tam platila nějaká taková vyhláška.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload