Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Řecko: Gay sňatek uzavřený „dírou v zákoně“ je neplatný

30. listopadu 2017 potvrdil řecký Nejvyšší soud neplatnost sňatku dvou mužů uzavřeném na základě vadné definice manželství před téměř deseti lety. Themis Katsagiannis a Dimitris Tsambrounis uzavřeli v červnu 2008 manželství na ostrově Tilos.

Řecko sice gay a lesbické manželství oficiálně nezlegalizovalo, ale v zákoně z roku 1982 o občanských sňatcích nebyl zmíněn žádný přímý zákaz manželství párů stejného pohlaví. Starostové se však drželi tradičního pojetí manželství a homosexuální páry neoddávali. Teprve až v červnu 2008 vyhověl starosta ostrova Tilos žádosti gay páru o uzavření sňatku.

Manželství obou mužů bylo následně anulováno, což vyvolalo bouřlivé reakce z řad zdejší LGBT komunity. Pár se proti rozhodnutí odvolal, přičemž soudy všech instancí potvrzovaly legitimitu postupu řeckých úřadů. V závěrečné zprávě vždy uváděly, že zákony musí respektovat morální a kulturní hodnoty řeckého státu, v němž není pro manželství párů stejného pohlaví dostatečná podpora.

Odvolací soud na Rhodu nicméně uznal, že se na tradiční pojetí manželství jako svazku muže a ženy nelze odvolávat, pokud tak není výslovně uvedeno v zákoně, a že by daný pár měl mít právo na odškodnění.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu o neplatnosti manželství tak žalobci vyčerpali všechny opravné prostředky v Řecku, a tudíž bude jejich případ postoupen Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Dalším podobným případem se zabývají soudní orgány EU. Jedná se gay pár (Belgičan a Američan), který uzavřel sňatek v Belgii, a který se momentálně chystá usadit v Rumunsku. Rumunsko však nechce uznat manželství dvou mužů s odvoláním se na jeho právní řád, který takové manželství neuznává. Patří mezi zbývajících 6 členských zemí EU, které nedávají stejnopohlavním svazkům žádný právní status: Bulharsko, Rumunsko, Slovensko, Polsko, Litva a Lotyšsko.

EU řeší, zda by neměly členské státy si navzájem mezi sebou uznávat stejnopohlavní manželství a registrované partnerství, aby nebyl porušován princip volného pohybu osob.

V Řecku smějí homosexuální páry uzavřít registrované partnerství od prosince 2015. Zákon jim nicméně neumožňuje společnou adopci dětí, adopci dítěte partnera a ani přístup k umělému oplodnění.

Přijetí zákona pomohla Tsiprasova vláda Koalice radikální levice, která zároveň také sjednotila legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku, a která přijala striktní zákonná opatření proti anti-gay diskriminaci, zločinům a projevům nenávisti. Jistou roli hrálo i rozhodnutí Štrasburku v kauze Valiantos proti Řecku, že umožňovat uzavřít registrované partnerství pouze heterosexuálním párům je v rozporu s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod.

Věděli jste, že Řecko v roce 1982 omylem legalizovalo stejnopohlavní manželství?

Dějiny homosexuálů: Jaké bylo teplé Řecko?

Titulní foto: © Depositphotos.com/innervision

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

1 názor ke článku

03. 12. 2017 v 18:41Off-line colombo  (101/192/90)
Nevyšla jim díra v zákoně, tak snad jim vyjde jiná díra :)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2022 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload