Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu NaKluky.cz s užitím cookies souhlasíte. Další informace
Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Zapomněl jsi heslo?
Onload

Stejnopohlavní manželství ve Vietnamu: Svatba, která nic neznamená

Je Tchajwan skutečně první asijskou zemí, která umožnila gay a lesbickým párům uzavírat manželství, ač s odloženou účinností? Ať už bude odpověď na tuto otázku pozitivní i negativní, tak obě verze budou pravdivé. Neměli bychom se totiž zabývat pouze legalizací manželství jako takového, nýbrž i právními následky. Je to divné? Pro nás ano, ale třeba pro LGBT+ Vietnamce a Vietnamky klíčové.

Do nálezu tchajwanského ústavního soudu o legitimitě heteronormativní zákonné definice manželství totiž neexistovala žádná asijská země, která by umožňovala sňatky párů stejného pohlaví, z jejichž uzavření by vyplývaly odpovídající právní následky.

Homosexuální svatby správním deliktem

Zatímco u nás by nikoho nenapadlo pokutovat gay nebo lesbický pár, který si uspořádá svatební obřad, ačkoli zákon o registrovaném partnerství na rozdíl od občanského zákoníku nepamatuje na potřebu slavnostního a veřejného obřadu, tak ve Vietnamu bylo a v určité míře stále je protiprávní vůbec uspořádat svatbu pro gay nebo lesbický pár.

Nutno připomenout, že gayové a lesby si i před registrovaným partnerstvím mohli u nás beztrestně uspořádat neoficiální symbolický svatební obřad. Problémem byla nedostatečná práva a povinnosti, která v uspokojivé míře zatím neřeší ani registrované partnerství.

Svatby bez práv a povinností

Ale vraťme se k Vietnamcům. V roce 2012 se například ve městě Ha Tien konal svatební obřad stejnopohlavního páru, proti kterému v souladu zakročily tamní autority, což vyvolalo potřebu diskuze na téma stejnopohlavních svazků.

V reakci na výše uvedené řekl vietnamský ministr spravedlnosti, že vláda zváží možnost legalizace sňatků pro páry stejného pohlaví kvůli ochraně individuálních svobod. V červnu 2013 došlo také k předložení příslušného vládního návrhu novely zákona o manželství a rodině vietnamskému parlamentu. 

V souladu s vládním návrhem byl také vydán dekret rušící veškeré správní sankce za svatby párů stejného pohlaví. 

Nicméně v květnu 2014 prosadila Komise pro sociální záležitosti při vietnamském Národním shromáždění vynětí veškerých práva a povinnosti vyplývající z uzavřeného sňatku mezi dvěma muži nebo dvěma ženami z vládního návrhu novely zákona o manželství a rodině. Ta se stala účinnou 1. ledna 2015. 

Čili manželství párů stejného pohlaví je ve Vietnamu de facto legální od roku 2015, ale bez právních následků, což je pro LGBT+ lidská práva zcela bezvýznamné. Jediné, čeho se dosáhlo, je to, že si gayové a lesby můžou uspořádat svatbu, která jim kromě dobrého pocitu nic nepřinese.

V posledním průzkumu veřejného mínění z prosince 2016 se pro manželství pro všechny vyslovilo pouze 45 % Vietnamců. Nicméně pouze 25 % bylo striktně proti. Nutno dodat, že ještě v roce 2014 bylo 53 % Vietnamců proti legalizaci stejnopohlavního manželství a v roce 2012 58 %. Podpora veřejnosti tedy mírně stoupá a brzy se jistě vyšvihne nad hranici 50 %.

Ač je Vietnam od nás daleko, tak i naše česká kampaň za manželství pro všechny by jeho legalizace tam mohla pomoci, protože u nás žije početná vietnamská menšina, což přeci jenom znamená vzájemné propojení mezi oběma národy. Vietnamci tak mají v budoucnu jedinečnou příležitost alespoň částečně odbourat veškeré zažité předsudky vůči jejich nádherné zemi.

Titulní foto: © Depositphotos.com/actualtime

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

3 názory ke článku

05. 01. 2018 v 20:40Off-line Fermin  (26/176/63)
Tad3as - Dočkej času. ;) Z mé strany tady několik článků o Africe (Tanzanie a Zimbabwe) bylo. Myslím si ale, že Afriku a Blízký východ, vyjma JAR a Izraele, momentálně netrápí gay marriage, nýbrž mnohem důležitější faktory. Války, hladomor, špatná ekonomická situace, nízká úroveň zdravotnictví a školství, špatně rozvinutá infrastruktura, to vše jsou spojené nádoby, které mají právě za následek i porušování lidských práv, včetně těch LGBT+.
05. 01. 2018 v 20:42Off-line Fermin  (26/176/63)
Tad3as - Jinak doporučuji lépe číst články. Ve Vietnamu gay svatby nic neznamenají. Můžeš je sice mít, ale neplynou z nich žádné následky (společné jmění, vdovecký důchod, rodičovství, společné příjmení,...) Momentálně je Tchajwan stále jedinou zemí, která umožnila homosexuálům uzavřít manželství se vším všudy.
07. 01. 2018 v 01:18Off-line Fermin  (26/176/63)
Tad3as - Fakt jo? Jak tě to napadlo? Ve Vietnamu nebyla homosexualita nikdy trestná. :D
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2020 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload