Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Dočká se Řecko manželství pro všechny? Rozhodne soud

Přesně na Štědrý den roku 2015 získali LGBT+ Řekové a Řekyně příjemný vánoční dárek, a to registrované partnerství, které jim garantuje vesměs stejná práva a povinnosti, jako mají manželé, vyjma plných adopčních práv.

Řecko dříve patřilo spolu s Itálií mezi konzervativnější členy EU, které neumožňovaly ani registrované partnerství. Tento přístup se dlouhodobě snažilo změnit Panhelénské socialistické hnutí, které ale naráželo jak na odpor ze strany politiků, tak i samotné řecké LGBT+ komunity, jíž šlo už od počátku spíš o manželství. V roce 2008 se podařilo legalizovat nejprve registrované partnerství pro heterosexuální páry, které našlo podporu i u zástupců řecké pravoslavné církve.

V listopadu 2013 rozhodl Evropský soud pro lidská práva v kauze Valiantos a další proti Řecku, že je porušováním lidských práv neposkytovat gay a lesbickým párům stejná práva a povinnosti, jaké mají nemanželské heterosexuální páry. Řecký premiér Alexis Tsipras z Koalice radikální levice se pak rozhodl tuto chybu napravit a prosadit novelu zákona o registrovaném partnerství, která jej umožní uzavírat i gay a lesbickým párům. Kromě tohoto kroku sjednotil také legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku a prosadil striktní legislativu proti anti-LGBT+ diskriminaci a zločinům z nenávisti.

Špatně napsaný zákon o občanských sňatcích z 80. let

Ačkoliv je všeobecně známo, že první zemí na světě, která zpřístupnila institut manželství gay a lesbickým párům, je Nizozemí, skutečnost je přeci jenom trochu jiná. Abychom byli přesnější, tak Nizozemci byli prvním národem, kdo legalizoval manželství pro všechny, úmyslně. Naopak neúmyslně se to podařilo Řekům v roce 1982, kdy byly legalizovány občanské sňatky.

Řecká LGBT+ komunita se pak dlouhodobě dohadovala s obcemi, které odmítaly sezdávat gay a lesbické páry, ačkoliv zákon říkal, že manželství je trvalý svazek dvou osob, nikoli muže a ženy. Nakonec jejich žádosti vyhověl starosta města na ostrově Tilos. Po silném odporu z řad politiků a pravoslavné církve pak byla dvě gay a lesbická manželství anulována.

Páry, kterým bylo na základě díry v zákoně umožněno uzavřít občanský sňatek, se pak následně proti prohlášení jejich manželství za neplatná, rozhodly odvolat. Po vyčerpání všech opravných prostředků, které jim řecký právní řád umožnil, se jejich záležitostí začal zabývat Evropský soud pro lidská práva.

Přestože veškeré řecké soudy rozhodly, že bylo legitimní zrušit gay a lesbické manželství uzavřené na základě chybné formulace v zákoně, má řecký nejvyšší soud ještě na stole jinou žalobou, podle níž by manželství mělo být přístupné i gay a lesbickým párům. 

V Evropě je zatím jediným státem, v němž se manželství pro všechny prosadilo prostřednictvím soudní moci, náš soused Rakousko. Stane se Řecko druhým a zároveň první pravoslavnou zemí, kde se gayové a lesby budou moci brát?

Věděli jste, že Řecko v roce 1982 omylem legalizovalo stejnopohlavní manželství?

Titulní foto: © Depositphotos.com/dundanim

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

4 názory ke článku

14. 09. 2018 v 13:20Off-line I8051  (53/184/97)
Proc nedaj na uvodni fotku nejakyho typickyho Reka? Treba https://js.pencdn.cz/…0/264712.jpg :-)
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
14. 09. 2018 v 14:57Off-line Fermin  (29/176/63)
i8051 - Autorský práva. ;) I já bych si představoval fotku s nějakým typickým Řekem, či s nějakými zasluněnými plážemi a kostely s KŘÍŽI :D, ale takové asi redakce v zásobě nemá.
14. 09. 2018 v 19:36Off-line Poklad  (30/177/69)
Fermin: existuje milion vhodnějších obrázků bez autorských práv (např pod licencí CC).... Navíc Nakluky má jako magazín ISSN - jde tedy o zpravodajskou činnost, u které jsou pravidla autorských práv značně zlehčena...

Pravý důvod tedy je že ve zdejším "magazínu" musí být nabízeni mladí twinks, ať už to s tématem souvisí nebo ne... :D
03. 10. 2019 v 19:40Off-line Mishima  (70/178/78)
Proč ? Ten kluk na obrázku není škaredý.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload