Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Rumunské referendum proti manželství gayů a leseb neplatí!

O víkendu 6. a 7. října 2018 proběhlo v Rumunsku celostátní referendum o přijetí ústavní novely, která by nově definovala manželství jako svazek muže a ženy. Ze strany jeho iniciátora Coalitia pentru Familie (Koalice za rodinu) se mělo jednat o opatření proti budoucím pokusům legalizovat gay a lesbické sňatky. Za současné právní úpravy nemohou gayové a lesby žijící v Rumunsku uzavírat jak manželství, tak ani registrované partnerství.

Vzhledem k tomu, že se k volebním urnám dostavilo pouze 21,1 % oprávněných voličů, nelze v souladu s rumunskou ústavou považovat výsledky referenda za platné. Požadovaná minimální účast činí 30 %. I přesto je třeba poznamenat, že se z 21,1 % zúčastněných celkem 93,4 % vyslovilo pro přijetí ústavní novely podobně, jako tomu bylo v roce 2015 na Slovensku.

Přestože se z hlediska LGBT+ lidských práv jedná o pozitivní výsledek (Rumunům a Rumunkám zřejmě sexuální menšiny tak moc neleží v žaludku, jak by se mohlo zdát), je třeba poznamenat, že je Rumunsko i tak silně konzervativní zemí, a že to zde gayové a lesby nemají navzdory vůbec jednoduché.

Temná rumunská historie

Po celou rumunskou historii, vyjma období, kdy na území tehdejší Dácie expandovala Římská říše, byla homosexualita spíše předmětem represí. Za zmínku stojí případ znásilnění valašského knížete Rada III. Pěkného a jeho bratra Vlada III. Draculy (napichovače, později námět pro román Brama Stokera Drákula) na dvoře osmanského sultána Murada III.

Ani moderní doba nepřinesla na tomto poli žádné zlepšení a vše pak následně vyvrcholilo nástupem socialismu, kdy se anti-gay zákony začaly čím dál víc zpřísňovat. V roce 1968 přijal režim Nicolae Caucesca Článek 200, který každého, kdo vykonal pohlavní styk s osobou téhož pohlaví, trestal až pětiletým vězením

Po pádu socialismu a nástupu demokracie se Caucesovým režimem muselo nově demokratizované Rumunsko vyrovnat. Článek 200 však i nadále zůstal platný až do roku 1995, kdy byla podle něj stíhána lesbická žena Mariana Centiner za údajný pokus o svedení jiné ženy. Ve vězení strávila tři roky, dokud jí neomilostnil tehdejší rumunský prezident Emil Conastantinescu.

V roce 1996 byl Článek 200 novelizován. Pohlavní styk mezi lidmi stejného pohlaví konaný v soukromí už nebyl trestný. I tak ale šlo gaye a lesby postihovat například za držení se za ruce, či polibek na veřejnosti.

Teprve až v roce 2001 byl Článek 200 definitivně zrušen. Důvodem tohoto kroku byl tlak ze strany Rady Evropy a EU, do níž chtělo Rumunsko vstoupit, což se mu v roce 2008 podařilo. Jednalo se o ten samý rok, kdy i Velká Británie definitivně zrušila veškerá diskriminační ustanovení, na základě nichž šlo trestat homosexuály.

Dalším pokrokem, jehož se podařilo na poli LGBT+ práv dosáhnout bylo přijetí rozsáhlé legislativy proti homofobní diskriminaci a zločinům z nenávisti. Od roku 2005 se v Bukurešti pravidelně koná festival hrdosti sexuálních menšin GayFest.

Neúspěšné pokusy o registrované partnerství

Nebudeme si nic nalhávat, současné Rumunsko není na zpřístupnění institutu manželství gay a lesbickým párům připravené. I z tohoto důvodu se místní organizace lobbující za LGBT+ práva Accept společně s lídrem místní Strany zelených snaží a aktivistou Remem Cerneou snaží docílit alespoň legalizace registrovaného partnerství. Dosavadní pokusy se však zatím setkávaly s neúspěchy.

Na druhou stranu předseda Poslanecké sněmovny a člen vládnoucích sociálních demokratů, kteří ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy prosazovali, Liviu Dragnea by registrované partnerství podpořil. Podle jeho slov by Rumunsko nemělo přihlížet, že gay a lesbická komunita existuje. Nezbývá, než Rumunům a Rumunkám držet palce.

Podle Eurobarometru z roku 2015 by s legalizací manželství pro gay a lesbické páry souhlasilo pouze 21 % Rumunů a Rumunek. Ačkoliv se oproti roku 2006 jedná o nárůst o deset procentních bodů, stále se výsledek pohybuje pod průměrem EU, který činí 61 %.

Každopádně současný rumunský prezident Klaus Iohannis, etnický Němec (viz Sedmihradští Sasové), patří jakožto příslušník minority mezi velké podporovatele LGBT+ práv, který taktéž velmi ostře kritizoval konání referenda o ústavním zákazu manželství pro všechny.  

Titulní foto: 

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

1 názor ke článku

16. 10. 2018 v 08:55Off-line yperit  (90/186/68)
ani mně to nepřekvapuje že je etnický Němec zastáncem registrovaného partnerství v homofobním Rumunsku..
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2022 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload