Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Gay a lesbické sňatky by v Severním Irsku mohl zlegalizovat Londýn

Státní tajemnice Severního Irska Karen Bradleyová řekla, že by gayům a lesbám žijícím v Severním Irsku mohla zpřístupnit institut manželství centrální vláda v Londýně, tedy Westminsterský palác. Rovnoprávnost v manželství by se pak stala právní realitou v celém Spojeném království.

Snahy o uzákonění gay a lesbických sňatků v Severním Irsku vždy skončily neúspěchem kvůli dlouhodobému odmítavému postoji ze strany Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterové.

Nicméně poté, co došlo ke změně rozložení politických sil jak v tamním parlamentu, tak i ve Westminsterském paláci, kdy je britská konzervativní premiérka Theresa Mayová závislá na toleranci své vlády ze strany DUP, rozhodli se severoirští LGBT+ aktivisté obrátit na centrální vládu.

Státní tajemnice Severního Irska Karen Bradleyová na to reagovala vstřícným gestem, kdy připustila možnost legalizace rovného manželství nikoli ve Shromáždění Severního Irska, nýbrž ve Westminsterském paláci. Zároveň připomněla, že by všichni poslanci měli hlasovat o této otázce podle svědomí, a že by neměli být tlačeni k hlasování „proti“.

Severoirští LGBT+ aktivisté podle mě chytře využili současné politické situace, kdy je konzervativní vláda Theresy Mayové závislá na podpoře ze strany Unionistů. Fakt, že se tato, dříve irelevantní, strana podílí na exekutivě, jim přispěl v jejich snaze o přesunutí rozhodování o definici sňatků v Severním Irsku na Westminsterský palác.

Proč v Severním Irsku ještě není legální gay a lesbické manželství?

První zemí Spojeného království, která umožnila gayům a lesbám uzavřít manželství, byla v roce 2013 Anglie a Wales následovaná v roce 2014 Skotskem. Proč se k tomu dosud neodhodlalo Severní Irsko?

Důvodem je výše zmiňovaný odmítavý postoj Unionistů, kteří neváhali v momentě, kdy tamní parlament přijal příslušný zákon o gay a lesbických sňatcích, využít práva křížového hlasování (petition of concern), které jim garantuje Velkopáteční dohoda. To spočívá v právu vetovat některé zákony, které nenašly podporu napříč celým politickým spektrem, tzn. jak u protestanské DUP, tak i u katolické Sinn Féin.

Pokud se opravdu podaří přenést pravomoc rozhodovat o legalizaci sňatků pro gaye a lesby v Severním Irsku na Londýn, dalo by se říci, že tamní LGBT+ aktivisté mají dosažení svého dlouhodobého cíle, tedy manželské rovnosti, v kapse. Rovnost v manželství podporují jak labouristé, tak i konzervativci, kteří jsou tradičně ve většině.

Za současné právní úpravy se musí gayové a lesby žijící v Severním Irsku spokojit pouze s registrovaným partnerstvím, které prosadila v roce 2005 labouristická vláda Tonyho Blaira. Pokud uzavřou sňatek v Anglii, Walesu nebo Skotsku, uznají jim ho severoirské úřady jako registrované partnerství.

Manželství v zámoří a na Channell Islands

Co se týče Britských korunních závislých území a Zámořských území Spojeného království, tak ty disponují vysokou mírou svrchovanosti na centrální vládě Londýně, kdy se se Spojeným královstvím sdílejí pouze měnovou a bezpečnostní politiku (Spojené království odpovídá za jejich bezpečnost v případě ohrožení – viz Válka o Falklandy).

O uzákonění manželství nebo registrovaného partnerství gayů a leseb rozhodují samy nezávisle na postoji Westminsterského paláce.

Gayové a lesby smějí uzavřít sňatek téměř ve všech Britských korunních závislých území, kromě Jersey, kde se zatím musí spokojit pouze s registrovaným partnerstvím.

Co se týče zámoří, tak se právní úprava velmi liší. Například Kajmanské ostrovy mají ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy, kdežto na Falklandách je legální manželství gayů a leseb.

Rovné sňatky byly legalizovány taktéž na Pitcairnových ostrovech, malém souostroví v Tichém oceánu, kde této možnosti nebylo zatím využito.

Manželství gayů a leseb bylo dále legální na Bermudách, kde bylo později zrušeno, a nahrazeno domácím partnerstvím. Tento krok se chystají tamní LGBT+ aktivisté soudně napadnout.

Titulní foto: © Depositphotos.com/matusciac

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

Názory ke článku

Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload