Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Přelomový krok: Český Ústavní soud uznal rodičovství dvou gayů

Ústavní soud České republiky dnes vydal průlomové rozhodnutí, ve kterém uznává rodičovství dvou osob stejného pohlaví platné na území cizího státu. Jedná se o případ manželského páru Čecha a Dána, kteří uzavřeli sňatek v USA a vychovávají dvě děti porozené náhradní matkou.

Dle kalifornského práva jsou oba muži od narození dětí považováni za jejich rodiče a jsou oba zapsáni jako rodiče v kalifornském rodném listu. Otcové se nyní snažili o zapsání obou, a nikoli jen jednoho z nich, do českého rodného listu, což Nejvyšší soud v minulosti odmítl s tím, že by to odporovalo veřejnému pořádku.

Dnešní nález Ústavního soudu dává partnerům, kteří děti od jejich narození společně vychovávají, naději, že i na území České republiky jim budou oběma vůči dětem přiznána stejná práva a povinnosti a že děti budou mít nárok na péči obou rodičů.

„Jsme rádi, že Ústavní soud rozhodl v náš prospěch. Doufáme, že se nám podaří již v brzké době získat české rodné listy pro naše děti, ve kterých budeme zapsaní jako jejich rodiče oba dva. Odpadne nám řada obav z komplikací, které by mohly nastat při našich cestách za mou rodinou žijící v České republice či v případě, že bychom se rozhodli do České republiky přesídlit,“ uvedl Jiří Ambrož, český otec obou dětí.

Dnešní výrok Ústavního soudu se však týká pouze rodičovství vzniklého v zahraničí. Gayové a lesby v České republice nadále nemohou společně osvojit dítě, ani jeden z nich nemůže při-osvojit dítě svého partnera.

Dnešní rozhodnutí tedy zanechává gaye a lesby v pozici rodičů na půli cesty. Podobně jako rozhodnutí Ústavního soudu z loňského června odstranilo diskriminační zákaz individuální adopce dítěte jedinci žijícímu v registrovaném partnerství, ale osvojení dítěte oběma partnery zůstalo nadále nemožné.

Stejně tak dnešní rozhodnutí ohledně uznání rodičovství dvou otců vzniklého v zahraničí se netýká surogace v České republice, která se sice děje, ale není zákonem upravena. Český stát stále alibisticky přehlíží potřeby a právní jistoty nejen nemalého počtu dětí vyrůstajících v rodinách stejnopohlavních párů, ale i dětí pocházejících ze surogátního mateřství vychovávaných páry heterosexuálními. 

Surogátní mateřství

Náhradní, neboli surogátní mateřství je postup, kdy embryo biologických rodičů donosí náhradní matka. Ta dítě porodí a vzdává se svých rodičovských práv. Službu využívají bezdětné heterosexuální páry, ale také gay páry, které využívají vajíčka od dárkyně. V řadě západních zemí je náhradní mateřství regulovaný proces v rukou akreditovaných agentur, v České republice zůstává surogace v šedé zóně.

Pozadí případu rodiny Jiřího Ambrože

Jiří Ambrož a jeho manžel mají dvě děti – dceru (5 let) a syna (4 roky). Na základě principu, kdy dítě narozené českému občanovi nebo jím osvojené se také stává českým občanem, český otec dětí požádal o zápis dětí do české matriky, vydání českého rodného listu a potvrzení o státním občanství.

V případě chlapečka Nejvyšší soud uznal rodičovství českého státního občana. Díky tomu byl chlapec zapsán v české matrice a má český rodný list a potvrzení o českém občanství, avšak v dokumentech má zapsaného pouze jednoho rodiče. Žádost o zapsání druhého rodiče Nejvyšší soud zamítl s tím, že by to odporovalo veřejnému pořádku, s odůvodněním, že dle českého práva dvě osoby stejného pohlaví nemohou společně osvojit dítě. V této skutečnosti spatřoval Nejvyšší soud podstatnou zásadu českého práva, na které je nutné trvat. Z tohoto důvodu otcové se svými právními zástupci podali ústavní stížnost.

„Domníváme se, že součástí veřejného pořádku ČR je i nejlepší zájem dítěte. A pokud porovnáme zájem na tom, aby dítě nemělo v rodném listě zapsané jako rodiče osoby stejného pohlaví, a zájem na tom, aby bylo právně uznáno rodičovství osob, které se o dítě od jeho narození starají jako rodiče a dle práva jiného státu rodiči jsou, pak zastáváme názor, že musí převážit nejlepší zájem dítěte,“ uvedl Petr Kalla, právní zástupce rodičů.

Díky dnešnímu rozhodnutí Ústavního soudu se věc opět vrátí k Nejvyššímu soudu, který bude opětovně rozhodovat o uznání rodičovství i druhého z rodičů. Teprve na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu může dojít k zápisu druhého rodiče do české matriky a do českého rodného listu dítěte.

Co se týče vydání dokumentů pro 5letou dceru, její kauza zatím leží na Nejvyšším soudu a dnešní rozhodnutí Ústavního soudu ji pravděpodobně ovlivní.

Vyhráli jsme! Ústavní soud rozhodl: Zákaz adopce registrovanému gayi je protiústavní

Titulní foto: © Depositphotos.com/photography33

Autor článku je česká nezisková organizace PROUD, která se zaměřuje se na lobbing, legislativní změny a veřejnou osvětu v oblasti LGBT+ osob. Zasazuje se o stejnou kvalitu života bez ohledu na sexuální či genderovou identitu.
Onload

13 názorů ke článku

24. 07. 2017 v 20:57Off-line Smaragd15  (22/180/83)
Jupiiiiii my gayovia sme získali rovnaké práva supeeeer a konečne koberec vystre konečne
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
24. 07. 2017 v 22:37Off-line Smaragd15  (22/180/83)
do p... nemôžem ísť lebo som neni na baby ok? :D
24. 07. 2017 v 23:05Off-line Smaragd15  (22/180/83)
ne nebudu skor ti taku plasknem že budeš tak na chalanov ako nikto xD
25. 07. 2017 v 08:08Off-line Colombo  (102/192/90)
Hoši, to se vám to na anonymním netu vyhrožuje, co ?? :)
25. 07. 2017 v 09:08Off-line Smaragd15  (22/180/83)
colombo to vieš vychrchlinam sa tu vždy dobre vyhraža ale v skutočnosti maju tak stiahnute polky že ktovie či ich aj potom vyberu :D
25. 07. 2017 v 09:16Off-line I8051  (52/184/97)
nekterym zde bych nesveril ani civavu :-)
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
25. 07. 2017 v 10:14Off-line Vlado2  (61/180/80)
Rozhodnutí ÚS neznamená nic jiného, než pokyn k respektování práva (zákona) státu Kalifornia na území ČR, které náš platný "právní pořádek" pochopitelně neřeší. Z hlediska elementární logiky by totiž bylo krajně podivné, kdyby údaje v rodném listu vydaném v U.S.A. nesouhlasily s údaji v rodném listu vydaném zde, což by v budoucnu mohlo značně komplikovat jakékoli administrativní úkony (např. vydání cestovního pasu).
Pokud by ovšem ona dvojice chtěla se svými dětmi trvale přesídlit do ČR, vznikla by po právní stránce pravděpodobně dost nepřehledná situace a lze předpokládat že by naše soudy cizí zákony nerespektovaly.
Hovořit proto o "průlomovém rozhodnutí" je značně nadnesené, neboť se týká výhradně tohoto jediného, velice specifického případu.
Souhlasím - 6   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
25. 07. 2017 v 10:22Off-line Colombo  (102/192/90)
Vlado: Svým vysvětlením jsi právě udělal poslední záraz do týla všem křiklounům a nedočkavcům :)
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
25. 07. 2017 v 16:31Off-line Scatikol  (25/180/67)
Jen tak dal
25. 07. 2017 v 23:17Off-line ThomPrag  (45/180/76)
Rozhodně nejde o nějaké "průlomové" rozhodnutí. Myslím, že ÚS se vyjádřil jasně v tom smyslu, že posuzoval tento jeden konkrétní případ. Článek je poněkud bulvárně zveličující, souhlas s Vlado2.
26. 07. 2017 v 10:46Off-line I8051  (52/184/97)
To neva, vsichni ctou hlavne nadpisy a pak hned neco napsat do komentaru .. ze se nas to vubec netyka, to je fuk :-)
28. 07. 2017 v 22:24Off-line ThomPrag  (45/180/76)
Jaromi15: Proč chudáci? Tohle je oblíbený mýtus, že děti vyrůstající v homo párech jsou na tom hůř. Přitom to vůbec nezáleží na pohlaví rodičů, ale na způsobu jejich výchovy. I když se pak dítě dostane do rizikového prostředí, společně to všichni zvládnou. Myslím, že na světě je už dneska dost příkladů, na kterých lze ukázat, že to jde.
29. 11. 2020 v 04:56Off-line Iglw  (48/172/77)
Super v dnešní době!
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload